Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Európska únia nám preplatí diaľnicu pri Žiline

03.08.2011

Bratislava (3. augusta 2011) – Európska únia preplatí Slovensku 85 percent nákladov na výstavbu úseku diaľnice D3 Hričovské Podhradie – Žilina Strážov. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR dostalo pred niekoľkými dňami súhlasné stanovisko Európskej komisie k projektu v celkovej hodnote takmer 80 miliónov eur, ktorý bol realizovaný v roku 2008. Celkovo ide o piaty veľký projekt (t. j. nad 50 miliónov eur) v rámci Operačného programu Doprava, ktorý bol schválený Európskou komisiou.

Súhlasné stanovisko znamená, že Európska únia Slovensku refunduje 67,5 milióna eur z celkových nákladov projektu, zvyšok je hradený zo štátneho rozpočtu. „Som veľmi rád, že Európska komisia schválila našu žiadosť o finančný príspevok na diaľnicu pri Žiline. V súčasnosti je vo fáze schvaľovania v Bruseli päť veľkých projektov, tri železničné a dva cestné. Ďalšie dve žiadosti, na úseky D1 Jánovce – Jablonov a Fričovce- Svinia zašleme Európskej komisii v priebehu augusta. Je reálne očakávať schválenie niekoľkých z týchto projektov ešte v priebehu jesene“, uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ.

Výstavba veľmi exponovaného úseku diaľnice D3, ktorý slúži aj ako privádzač medzi Žilinou a kľúčovou diaľnicou D1 smerujúcou do Bratislavy, sa začala v októbri 2005 a ukončená bola v júni 2008. Už v januári 2007 bola odovzdaná do prevádzky časť úseku (4 km) v polovičnom profile a v júli 2008 bol do prevádzky odovzdaný plný profil diaľnice. Tento úsek štvorprúdovej diaľnice má celkovú dĺžka 7 530 m a tvorí prvú časť diaľnice D3 smerujúcej od Žiliny na hranice s Českou republikou a Poľskom. Začiatok výstavby ďalších, najpotrebnejšich úsekov diaľnice je naplánovaný na roky 2013-2014.


späť

na začiatoktlačiť