Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Ministerstvo dopravy pripravuje rekonštrukciu vyše 500 km ciest I. triedy

26.09.2011

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava (26. september 2011) – Oprava ciest I. triedy na Slovensku pokračuje. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pripravuje po úspešnom zvládnutí prvého projektu, v rámci ktorého bolo v priebehu letných mesiacov zrekonštruovaných na Slovensku 100 km ciest I. triedy, druhú vlnu obnovy „jednotiek“. Prvý podpredseda vlády SR a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ dnes na ceste prvej triedy č. 66 v dedine Nemecká (okres Brezno) oficiálne oznámil ďalší projekt, v rámci ktorého by sa malo zrekonštruovať vyše 500 km ciest I. triedy a vyše 40 mostov.

Rozsiahlu obnovu ciest I. triedy oznámil minister J. Figeľ na slovenskej Route 66. Na svete sú tri cesty s číslom 66 – americká „matka všetkých ciest“ - Route 66, cesta 66 v Juhoafrickej republike a slovenská cesta I. triedy číslo 66, ktorá vedie zo Šiah cez Zvolen, Banskú Bystricu, Brezno až na Kráľovu Hoľu. Zámerom je, aby z tejto cesty vznikla:

  • ukážková európska bezpečná cesta I. triedy,
  • produkt cestovného ruchu – tak ako motoristi chodia jazdiť na americkú cestu 66, tak je zámerom prilákať turistov aj na „slovenskú Route 66“, v blízkosti ktorej je množstvo turistických lákadiel – krásna príroda, kúpele, lyžiarske svahy, hrady či ďalšie príležitosti na športové vyžitie.

„Chceme, aby sa slovenská Route 66 stala ukážkovou nielen čo do kvality, ale aby bola aj cestou k rozvoju inovácií a cestovného ruchu na Slovensku, a tým pádom aj cestou k novým a lepšie plateným pracovným miestam,“ povedal minister dopravy Ján Figeľ. Projekt slovenskej Route 66 zastrešuje Slovenská asociácia Route 66 pod vedením jej prezidenta Juraja Smrečana.

Rekonštrukcia viacerých úsekov cesty I. triedy č. 66 je súčasťou druhého pripravovaného projektu rekonštrukcie ciest I triedy na Slovensku. Ten počíta s rekonštrukciou vyše 500 km ciest I triedy. Ďalším projektom je obnova viac ako 40 mostov na cestách I. triedy. „Cesty I. triedy boli dlhé roky zanedbávané, hoci je na nich až polovica všetkej dopravy na Slovensku. My tento prístup meníme, čo dokazujú aj projekty, vďaka ktorým aj za pomoci európskych peňazí kompletne zrekonštruujeme takmer 700 km ciest I. triedy a vyše 40 mostov,“ povedal minister dopravy Ján Figeľ.

Slovenská správa ciest (SSC) v rámci nového balíka vyhlásila minulý týždeň súťaž na obnovu takmer 150 km ciest v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Nasledovať budú ďalšie kraje.

V prvom balíku bolo tento rok počas letných mesiacov tohto roka kompletne obnovených 100 km ciest I. triedy. Na prvý projekt, ktorý sa oficiálne nazýva „Odstraňovanie nevyhovujúcich parametrov na cestách 1.triedy“ bol na jar vypísaný tender pozostávajúci zo štyroch zmlúv o dielo podľa jednotlivých pobočiek SSC (Bratislava, Banská Bystrica, Žilina a Košice). Celková vysúťažená cena zákazky  - 8,57 miliónov eur - bola až o takmer 40 percent nižšia ako jej predpokladaná hodnota (13,95 mil. eur). V prvej vlne obnovy boli zrekonštruované najviac zanedbané úseky ciest I. triedy. Jednotlivé úseky, ktorých bolo 33, boli na rekonštrukciu vybrané na základe štúdie kritických nehodových lokalít. Vypracovala SSC v spolupráci s oddelením bezpečnosti cestnej premávky na ministerstve dopravy.

 „Tieto projekty nie sú len o obnove ciest, ale sú aj zdrojom nových pracovných miest v regiónoch Slovenska s vysokou nezamestnanosťou,“ povedal J. Figeľ.


späť

na začiatoktlačiť