Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Systém Galileo prinesie lepší dopravný servis pre vodičov

29.09.2011

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava (28. september 2011) – Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR pripravuje pre motoristov novinku, ktorá im uľahčí cestovanie. Ide o tzv. Národný systém dopravných informácií, cez ktorý budú „online“ dostávať informácie napríklad o zápchach či dopravných nehodách na cestách. Povedal to tento týždeň na konferencii „Satelitná navigácia a inteligentné dopravné systémy“ štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Hudacký. Medzinárodnú konferencia, na ktorej sa zúčastnili aj zástupcovia Európskej komisie, zorganizovalo ministerstvo dopravy.

Národný systém dopravných informácií je zatiaľ len v úvodnej fáze prípravy. „V rámci pilotného projektu sa pripravuje dokumentácia, architektonické riešenie a s tým súvisiaca legislatíva,“ povedal J. Hudacký. Jeho prevádzka zjednoduší život motoristom. „V online čase budú dostávať informácie o dopravných nehodách či zápchach na cestách, aby sa im mohli preventívne vyhnúť. V hlasovej alebo obrazovej podobe k nim príde takáto informácia hneď, ako sa dostane do systému,“ povedal J. Hudacký

Zástupcovia Európskej komisie informovali účastníkov konferencie o výhodách európskeho systému na spresňovanie navigačných systémov Egnos, ktorý je predchodcom nového navigačného systému v Európa – Galilea. Prvé dva satelity Galilea sa dostanú na obežnú dráhu 20. októbra 2011, ďalšie dva pribudnú v polovici budúceho roka. Do konca roku 2013 sa počet satelitov rozšíri až na 18 satelitov. Galileho v Európe nahradí americký GPS systém.

Na Galileho, by mal byť napojený aj slovenský mýtny systém, ktorý funguje na báze satelitného signálu.  Zástupcovia EK sa v tejto súvislosti zaujímali aj o fungovanie slovenského mýtneho systému.


späť

na začiatoktlačiť