Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Ministerstvo dopravy rozbieha súťaž na úsek D1 Hubová - Ivachnová

10.10.2011

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava (10. október 2011) – Súťaže na výstavbu úsekov diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom pokračujú v plnom prúde. Národná diaľničná spoločnosť poslala minulý týždeň do Úradného vestníka EÚ, ako aj do Vestníka verejného obstarávania ÚVO oznámenie o vyhlásení tendra na 15,2-km ružomberský úsek D1 Hubová – Ivachnová. V súťaži sú tak už štyri úseky pôvodného prvého balíka PPP na D1 v rozsahu 37 kilometrov. Popri ružomberskom sú to úseky: Dubná Skala – Turany (16,4 km), Levoča východ (Jánovce – Jablonov, II. úsek – 9,5 km) a Fričovce Svinia (11,2 km). Úspešnú súťaž ma za sebou piaty z úsekov bývalého prvého balíka PPP - Levoča západ (Jánovce – Jablonov, I. úsek – 9 km), na ktorom začali tento rok v júni stavebné práce. Výstavba všetkých úsekov bude spolufinancovaná z eurofondov prostredníctvom Operačného programu Doprava.

„V poradí už piata súťaž na úseky pôvodného prvého balíka PPP v tomto roku potvrdzuje správnosť nášho rozhodnutia nepokračovať v predražených megazákazkach Ficovej vlády. Ak by sme pokračovali v prvom balíku, dodnes by sa chýbajúce úseky medzi Žilinou a Prešovom na D1 nestavali. V priebehu niekoľkých mesiacov budeme stavať na viacerých úsekoch. Navyše, výrazne lacnejšie ako vo Ficových PPP. Toto je naša odpoveď - nie lži a osočovanie, ale činy. Činy, ktoré ušetria ľuďom peniaze a prinesú im kvalitné cesty a stavbárom prácu,“ povedal prvý podpredseda vlády a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ.

Vyše 15-kilometrový úsek D1 s dvojkilometrovým tunelom Čebrať (1,994 km) má odľahčiť mesto Ružomberok od väčšiny tranzitnej dopravy. Predpokladaná hodnota zákazky je 465, 7 mil. eur bez DPH. Výstavba by mala trvať približne tri roky.

Úsek nadväzuje na pripravovaný úsek D1 Turany – Hubová, kde začína v križovatke Hubová pripojením na cestu I triedy č. 18, križuje Váh, cestu III. triedy a trať ŽSR. Pokračuje poza obec Hrboltová a v km 4,046 vchádza do tunela Čebrať. Za tunelom Čebrať pokračuje severne od obcí Likavka, Martinček, Lisková, križuje trať ŽSR, rieku Váh, cestu I/18 a končí pripojením na už jestvujúcu diaľnicu v Ivachnovej.

Úsekmi cesty I/18, ktorá chýbajúcu diaľnicu doteraz zastupuje, prechádza denne 16- až 24-tisíc vozidiel, pričom najmä na úseku z Ružomberka po začiatok diaľnice v Ivachnovej sa vytvárajú časté dopravné zápchy. Stavebné povolenie na tento úsek D1 bolo vydané v marci 2009. Na úseku sa okrem tunelu nachádzajú aj 3 križovatky a 21 mostov.

Mgr. Ľubomír Tuchscher
riaditeľ odboru pre vzťahy s verejnosťou
mobil: + 421  905 638 517
mail: lubomir.tuchscher@mindop.sk
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava


späť

na začiatoktlačiť