Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Novým šéfom ÚRŽD bude Ján Bendžala

12.10.2011

BRATISLAVA 12. októbra (SITA) - Novým predsedom Úradu pre reguláciu železničnej dopravy (ÚRŽD) sa stane k 1. novembru Ján Bendžala. V stredu o tom rozhodla vláda. Súčasnému predsedovi úradu Petrovi Vrátnemu, ktorý je na jeho čele od 1. novembra 2005, uplynie šesťročné funkčné obdobie 31. októbra.

Ján Bendžala pôsobí v železničnom sektore 34 rokov, v súčasnosti je inšpektor generálnej inšpekcie SR na Generálnom riaditeľstve Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Obchodným manažérom v Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. bol v rokoch 2008 až 2011 a zástupcom generálneho inšpektora SR v ŽSR v rokoch 2001 až 2008. Na Správe železničných koľajových vozidiel v Košiciach pracoval v roku 2001 ako systémový špecialista - technológ. Na železniciach pôsobí od roku 1977, keď v bývalých Československých štátnych dráhach pracoval vo Vozňovom depe v Košiciach ako inžinier pre opravy vozidiel.

Úrad pre reguláciu železničnej dopravy je rozpočtovou organizáciou ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Dohliada na dodržiavanie transparentných a nediskriminačných podmienok prístupu žiadateľov na železničnú sieť a prideľovanie kapacity infraštruktúry. Určuje regulačný rámec pre spoplatňovanie a úhrady za prístup k železničnej infraštruktúre. Zabezpečuje reguláciu cestovného v železničnej doprave, je zároveň bezpečnostným orgánom pre železničné dráhy a licenčným orgánom pre železničnú dopravu. Vykonáva štátny odborný dozor pre dráhy, dohliada na bezpečnosť železničnej dopravy a vykonáva štátny dozor v železničnej doprave.

(SITA)


späť

na začiatoktlačiť