Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Ministerstvo dopravy dá vypracovať národnú stratégiu pre rozvoj cyklistickej dopravy [VIDEO]

09.11.2011

Bratislava 9. novembra (TASR) - Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR dá vypracovať národnú stratégiu pre rozvoj cyklistickej dopravy. Dnes to po stretnutí so zástupcami občianskeho združenia Cyklokoalícia na pôde ministerstva povedal šéf rezortu Ján Figeľ. "Zhodli sme sa, že je potrebné začať takéto nové systémové obdobie na Slovensku," vyhlásil minister.

Stratégiu, ktorá zadefinuje základné ciele a východiská, má na základe zadania MDVRR vypracovať Výskumný ústav dopravný v Žiline. Podľa Figeľa by sa tak malo stať do jari budúceho roka, pričom zadanie má ministerstvo vypracovať do polovice decembra. "Dnes na Slovensku neexistuje nejaká základná a komplexná stratégia pre túto agendu. Je to deficit, ktorý treba odstrániť," povedal minister a dodal, že budú zrejme potrebné aj legislatívne a rozpočtové opatrenia.

Jednou z možností, ako rozvinúť cyklistickú dopravu na Slovensku, je podľa neho konverzia nevyužívaných železničných tratí na cyklotrasy. Takéto projekty by mohli vzniknúť na tratiach medzi Kvetoslavovom a Šamorínom, Komárnom a Kolárovom, Devínskym Jazerom a Stupavou alebo na trati medzi Piešťanmi a Vrbovým. "Pri relatívne malých investíciách môžu vznikať veľmi zaujímavé infraštruktúrne projekty pre udržateľnú mobilitu," tvrdí Figeľ.

Podľa Tomáša Peciara z občianskeho združenia Cyklokoalícia by mohlo byť stretnutie s ministrom zásadným. "Našli sme veľa spoločného aj veľmi progresívne riešenia," uviedol Peciar.


späť

na začiatoktlačiť