Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

ZSSK a odbory uzavreli kolektívnu zmluvu na roky 2012 a 2013

21.12.2011

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. sa zaviazala k zvýšeniu tarifných miezd zamestnancov v roku 2012 o 3,5 %. Plánuje aj vyplatenie mimoriadnych odmien v prípade dosiahnutia priaznivého hospodárskeho výsledku.

BRATISLAVA 21. decembra (SITA) - Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Pavel Kravec a zástupcovia deviatich odborových centrál v stredu na ministerstve dopravy podpísali kolektívnu zmluvu na roky 2012 a 2013. Štátny osobný železničný prepravca sa zaviazal k zvýšeniu tarifných miezd takmer 5 tis. zamestnancov v budúcom roku o 3,5 %. Platy v Železničnej spoločnosti by sa tak mali zvýšiť prvýkrát od roku 2008. Očakávaná tohtoročná priemerná mzda v spoločnosti okolo 845 eur by podľa riaditeľa odboru riadenia ľudských zdrojov v ZSSK Pavla Tarcalu mohla o rok vzrásť na vyše 850 eur. Spoločnosť plánuje o rok vyplatiť aj mimoriadne odmeny zamestnancom v prípade dosiahnutia priaznivého výsledku hospodárenia. Výška tejto odmeny bude závisieť od výsledku spoločnosti.

"Hovoríme o 3,5-percentnom raste tarifných miezd, čo nemusí znamenať automaticky 3,5-percentné zvýšenie priemerných platov v spoločnosti. Sú tu aj iné parametre, ktoré do toho vstupujú," dodal Tarcala na brífingu po podpise zmluvy na ministerstve dopravy. Vyjednávania o podmienkach pre zamestnancov na ďalšie dva roky mali podľa neho štyri kolá a trvali dva mesiace. O budúcoročnom raste miezd sa zamestnávateľ a odbory dohodli až v deň uzavretia kolektívnej zmluvy.

Dohodu o raste tarifných miezd v spoločnosti označil jej šéf za pokrok. "Vyjednávanie bolo dobré, pretože nebolo potrebné moje priame vstúpenie. Uzavretie kolektívnej dohody je vždy dobrým znakom nielen pre spoločnosť, ale aj pre zamestnancov, pretože majú určité istoty na ďalšie dva roky dopredu," uviedol Kravec.

Predseda Odborového združenia železničiarov František Petroci očakáva, že sociálny dialóg bude pokračovať v korektnom duchu. Ako ďalej povedal, vedel by si predstaviť, že by kolektívnu zmluvu podpísali aj ďalšie dve železničné spoločnosti. "Verím, že máme záujem za stranu zástupcov zamestnancov podpísať kolektívne zmluvy do konca roka vo všetkých spoločnostiach. Aby sme vyslali gesto nielen pre zamestnancov, ale aj do verejnosti, že v sektore železníc a dopravy je seriózny sociálny dialóg, vieme sa dohodnúť a iné sociálne partnerstvo rešpektovať," dodal Petroci.

Železničná spoločnosť Slovensko uzavrela kolektívnu zmluvu ako prvá spomedzi troch štátnych železničných firiem. Železnice Slovenskej republiky a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. by mali kolektívne zmluvy s odborármi uzavrieť do konca roka. Závisí to však od dosiahnutia jednotného stanoviska odborových centrál, keďže majú rôzne návrhy o podmienkach.

Minister dopravy Ján Figeľ uvítal podpis kolektívnej zmluvy v ZSSK s tým, že sa tak stalo prvý raz ešte v starom roku. Naposledy sa železničné spoločnosti a odbory dohodli na podmienkach terajších zmlúv až na jar tohto roka. "Je to signál o tom, že sa vzťahy aj pravidlá dávajú do poriadku. Som veľmi rád, lebo vtedy aj teraz môžem podčiarknuť dôležitosť dialógu, zodpovednosti a spolupráce. Revitalizácia, perspektíva sa nezrodí a nebude rozvíjať bez týchto partnerov," uviedol Figeľ. Dohodnutý rast tarifných miezd si podľa neho železničiari zaslúžia, keďže sa museli bez neho zaobísť tri roky. Minister pripomenul, že v osobnej železničnej doprave rastie počet cestujúcich, čo je podľa neho rozhodujúci zlom po dvanásťročnom poklese. "Verím, že aj zostávajúce dve spoločnosti dosiahnu takéto dohody. Príklad prvého spomedzi troch je povzbudením a inšpiráciou," povedal Figeľ s tým, že chce prispieť k dosiahnutiu zmluvy aj v ŽSR a Cargu.

 


späť

na začiatoktlačiť