Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Doprava medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou bude jednoduchšia [VIDEO]

24.01.2012

Bratislava (24. januára 2012) – Pravidlá pre cestných dopravcov Slovenska v Bosne a Hercegovine a bosnianskych dopravcov na Slovensku sa zjednodušia. Umožní to medzištátna dohoda, ktorú v utorok podpísali prvý podpredseda vlády a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ a minister spojov a dopravy Bosny a Hercegoviny Rudo Vidovič.

„Spolupráca s Bosnou a Hercegovinou je pre Slovensko zaujímavá nielen z dopravného, ale aj turistického pohľadu. Slováci navštevujú hlavné mesto Sarajevo, ale aj pútnické centrum Medžugorie. Počet slovenských turistov v Bosne a Hercegovine rastie, máme záujem, aby to bolo podobné aj zo strany Bosny a Hercegoviny. Dopravcovia oboch štátov po dnes podpísanej dohode budú mať právo vykonávať príležitostnú autobusovú dopravu, medzinárodnú kyvadlovú dopravu osôb a nákladnú dopravu medzi územiami štátov a cez tieto územia bez akýchkoľvek povolení príslušných orgánov. Podpísaná dohoda rešpektuje záväzky oboch štátov vyplývajúce z medzinárodných zmlúv a záväzkov a je v súlade s požiadavkami a predpismi EÚ,“ povedal po podpise zmluvy minister dopravy SR Ján Figeľ.

Dohoda medzi Slovenskou republikou a Bosnou a Hercegovinou nahrádza už neaktuálnu dohodu medzi vládami ČSSR a Federatívnej ľudovej republiky Juhoslávia o medzinárodnej doprave z októbra 1962. Nová dohoda vstúpi do platnosti schválením v parlamente a výmenou diplomatických nót.

Obe strany si na rok 2012 vymenili predbežný kontingent povolení pre slovenských a bosnianskych dopravcov v rozsahu 2000 bilaterálnych povolení a 200 povolení do/z tretích krajín. Na základe dočasnej dohody o obchode a obchodných záležitostiach medzi ES a Bosnou a Hercegovinou sa obe strany v novembri 2011 v Sarajeve dohodli, že od 1. januára sa tranzitná preprava recipročne oslobodzuje od prepravných povolení.


späť

na začiatoktlačiť