Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

RegioJet sa chystá začať prepravu z Bratislavy do Komárna [VIDEO]

31.01.2012

Prvý súkromný osobný železničný dopravca na Slovensku RegioJet sa už pripravuje na začatie prevádzky prepravy na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno od 4. marca. Cestujúci si predtým budú môcť vyskúšať cestu žltým vlakom Talent od polovice februára, pričom predaj cestovných lístkov plánuje dopravca začať 20. februára.

BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Vlak prvého súkromného osobného prepravcu na Slovensku RegioJet v utorok uskutočnil oficiálnu prezentačnú jazdu z Hlavnej stanice v Bratislave do Dunajskej Stredy. Išlo o prípravu na začatie pravidelnej prepravy cestujúcich z Bratislavy do Komárna plánované 4. marca. Ešte predtým si budú môcť cestujúci vyskúšať jazdu moderným žltým vlakom značky Talent od polovice februára. Prvé dva z celkových deviatich vlakov, ktoré budú jazdiť na uvedenej trati, sú už na Slovensku a začínajú skúšobne jazdiť. Privátny dopravca, ktorý zamestná na Slovensku okolo 70 pracovníkov, nahradí štátnu Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK), a.s., ktorá osobnú prepravu na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno v dĺžke sto kilometrov prestane prevádzkovať 3. marca.

RegioJet zabezpečí okolo 25 spojov v každom smere medzi Bratislavou a Dunajskou Stredou, ktoré budú vo všedné dni v špičkách jazdiť každú polhodinu. Z toho približne desať spojov bude premávať v každom smere z Bratislavy až do Komárna. Na trati Dunajská Streda - Bratislava, Nové Mesto bude v špičke premávať zrýchlený spoj každú hodinu a cesta potrvá 38 minút. Pre ľahšiu orientáciu cestujúcich vlaky budú vypravované v pravidelnom takte. Prepravca plánuje začať s predajom cestovných lístkov 20. februára, pričom na najkratších úsekoch a na úsekoch dlhších ako 60 kilometrov budú podľa RegioJetu výrazne lacnejšie oproti súčasným cenám.

"Príchod prvého súkromného prepravcu na slovenské železnice je historickým zlomom. Som presvedčený, že ešte ďalej prehĺbi trendy, ktoré sme naštartovali. Aj tým, že pritiahne ďalších cestujúcich z plných a preťažených ciest," povedal počas prezentácie RegioJetu minister dopravy Ján Figeľ (KDH). Predpokladá pritom, že prepravca dokáže kvalitnou ponukou, podobou vlaku a organizáciou dopravy, ktorá bude taktová a rýchla, ale aj ďalšími službami pre cestujúcich úspešne konkurovať. Spoločnosť plánuje ročne prepraviť do 1,9 mil. cestujúcich na trati z Bratislavy do Komárna. Pre obyvateľov to podľa ministra znamená dvojnásobnú výhodu.

"Pre tých, ktorí cestujú za štúdiom, prácou, lekárom, poznaním a rekreáciou, kvalitné a spoľahlivé služby na železniciach. Pre všetkých občanov to znamená menej prispievať cez štátny rozpočet, pretože rozdiel je zhruba 1 euro na vlakokilometer v prospech verejného záujmu," uviedol Figeľ. Podľa ministerstva dopravy štát uhradí súkromného prepravcovi na jeden vlakový kilometer 5,9 eura, v prípade štátneho dopravcu je to 6,76 eura na vlakový kilometer. Minister očakáva, že súkromná vlaková doprava pomôže regiónu medzi Bratislavou a Komárnom zlepšiť situáciu na cestách, lebo mnohé autá môžu zostať v garážach alebo zaparkovať na stanici. "Ľudia sa pohodlnejšie, rýchlejšie a verím, že aj bezpečnejšie môžu odviesť do hlavného mesta, do stanice Nové Mesto," dodal Figeľ. Obchodný riaditeľ RegioJet Jiří Schmidt informoval, že vlaky Talent na Slovensku skúšobne jazdia nielen z Bratislavy do Komárna, ale aj na iných tratiach. Cestovný poriadok bude podľa neho cestujúcim vyhovovať.

Cestovné lístky bude RegioJet predávať vo svojich štyroch pobočkách - v Bratislave na Hlavnej stanici, na stanici Nové Mesto a Obchodnej ulici, ako aj v Dunajskej Strede. V Komárne bude lístky pre RegioJet predávať Železničná spoločnosť Slovensko. V ďalších staniciach a na zastávkach, ktoré zabezpečujú pracovníci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), zostane podľa RegioJetu predaj lístkov zachovaný. Cestujúci si môžu lístky zakúpiť bez prirážky aj vo vlakoch RegioJet.

Trasa vlakov RegioJet vedie cez tri samosprávne kraje - Bratislavský, Trnavský a Nitriansky. Bratislavský župan Pavol Frešo považuje regionálne vlakové spojenie z Bratislavy do Komárna za dôležité z hľadiska budovania integrovaného dopravného systému v hlavnom meste a Bratislavskom samosprávnom kraji. "Výrazne to napomôže, aby ľudia vysadli z áut a nasadli do vlaku, čo považujem za správny krok v koľajovej doprave. Ten tlak na to, aby sa individuálna doprava presunula do vlaku spočíva v tom, že vlak musí byť rýchlejší, pohodlnejší, čistejší a bezpečný. A toto je súprava, ktorá to spĺňa," uviedol Frešo. Okrem odľahčenia cestnej dopravy v Bratislavskom kraji je podľa neho vlak aj výbornou alternatívou pre cykloturistiku v regióne.

RegioJet, ktorý j súčasťou českej skupiny Student Agency, zostavil cenník v spolupráci so štátnym prepravcom. "Aby bol pripravený na vzájomnú integráciu taríf a vzájomné uznávanie cestovných dokladov. Niekedy v druhej polovici tohto roku by sme ho chceli spustiť. Cestujúci sa nebude vôbec starať o to, či ide s RegioJet alebo so ZSSK či nejakým z iných dopravcov, ktorí sa tu určite objavia," povedal Schmidt. RegioJet bude na trati poskytovať pre stálych cestujúcich zľavu Regioplus s platnosťou na všetky vzdialenosti.

Cestujúci sa budú môcť vo vlakoch RegioJet bezplatne pripojiť na internet, k dispozícii budú mať dennú tlač v ranných spojoch a môžu si zakúpiť občerstvenie. Spoločnosť rokuje s Trnavským samosprávnym krajom o prípojoch autobusov k vlakom a v Bratislave rokuje o prispôsobení odchodov električiek a autobusov mestskej hromadnej dopravy v železničnej stanici Nové Mesto. Príchod osobný autom k vlaku a následné cestovanie do Bratislavy vlakom uľahčia nové parkoviská P+R (zaparkuj a odvez sa) na železničných staniciach v Kvetoslavove a Dunajskej Strede. RegioJet začína s ich výstavbou v týchto dňoch. Prepravca sa predbežne zaujíma o prevádzku osobnej vlakovej dopravy aj na iných regionálnych tratiach, napríklad Diviaky - Prievidza, Prievidza - Nové Zámky a Lužianky - Leopoldov. Spolu s inými prepravcami začal o tom RegioJet rokovať koncom minulého týždňa s ministerstvom dopravy.


späť

na začiatoktlačiť