Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Časté rušenie letov na žilinskom letisku je minulosť [VIDEO]

03.02.2012

Bratislava (3. január 2012) – Letisko Žilina trápilo časté rušenie letov kvôli nevyhovujúcemu navigačnému zariadeniu. V poslednom zimnom období tak prišilo až o 44% letov pravidelnej dopravy. Situáciu má zmeniť nový navigačný systém, ktorý štandardizuje letisko na európsku úroveň.

Doterajšie časté rušenie letov z poveternostných dôvodov na Letisku Žilina spôsobovalo nespokojnosť cestujúcich, pretože sa nedostali včas do svojej destinácie. Pôvodné navigačné zariadenie žilinského letiska neumožňovalo spoľahlivú leteckú prevádzku. Kvôli tomu bolo za posledné obdobie zrušených 37 % letov a v zimnom období až 44% letov pravidelnej dopravy.

Nový navigačný systém ILS (Instrument Landing System), ktorý bol na letisku inštalovaný, zabezpečí pristátie lietadiel aj pri zhoršenom počasí. „Som rád, že sa Letisko Žilina stalo vďaka navigačnému systému atraktívnejšie. Verím, že ho rozlietame nielen kvôli tomu, že Žilina je tretím najsilnejším ekonomickým regiónom Slovenska, ale aj kvôli cestovnému ruchu, ktorý tu má veľký potenciál,“ povedal na stretnutí s predstaviteľmi Letiska Žilina minister dopravy Ján Figeľ. Inštalácia približovacieho navigačného systému umožní výrazné zlepšenie úrovne prevádzkových podmienok. Zvýši sa tým využiteľnosť, spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky Letiska Žilina.

Investičný projekt navigačného systému realizovala Letisková spoločnosť Žilina, a.s. z prostriedkov získaných zo štátneho rozpočtu SR. Inštaláciu uskutočnili Letové prevádzkové služby, š.p., ktoré navigačný systém aj prevádzkujú. Celkové náklady na inštaláciu navigačného systému tvoria 3,75 mil. EUR.


späť

na začiatoktlačiť