Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Takmer 11 tis. budov malo vlani energetický certifikát

08.03.2012

Počet budov s energetickým certifikátom na Slovensku v minulom roku vzrástol medziročne o 1 429 alebo o 15,3 percenta. V triede A s najvyššou energetickou hospodárnosťou malo energetický certifikát 399 budov a v triede B 6 530 budov.

BRATISLAVA 8. marca (SITA) - Energetické certifikáty, ktoré sú povinné od roku 2008, malo na Slovensku vlani 10 771 budov, čo bolo medziročne viac o 1 429 budov alebo o 15,3 %. Podľa údajov ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, v triede A s najvyššou energetickou hospodárnosťou malo takýto certifikát 399 budov. V triede B získalo energetický certifikát 6 530 budov, v triede C 2 976 a v triedach D až G 861 budov.

"Nová budova, ktorá nemá energetický certifikát, by ani nemala byť daná do užívania. Treba urobiť ešte veľa vecí, aby sme sa k tomu dostali," informoval vo štvrtok na brífingu generálny riaditeľ sekcie výstavby a bytovej politiky na ministerstve Pavol Baxa. Ministerstvo podľa neho pripravilo príslušnú novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov z roku 2005. Slovensko totiž musí podľa európskej smernice doplniť svoju legislatívu v tejto oblasti do budúceho roka. "Novinka je, že musí byť národný plán pre výstavbu," dodal Baxa s tým, že pre verejné budovy to má byť do roku 2018 a pre všetky ostatné do roku 2020. Ukladanie energetických certifikátov budov v centrálnej databáze je povinné od roku 2010.

Energetický certifikát má podľa sekčného riaditeľa po dokončení stavby overiť jej energetickú hospodárnosť. Baxa považuje za dôležité ustrážiť v každom kroku posudzovania stavby, aby zodpovedala konkrétnej triede. "Kým sa s týmto nevyrovnáme, bude veľmi ťažké hovoriť o tom, veď papier by mohol zniesť všetko, že ideme správnym smerom k budovám s takmer nulovou spotrebou. Musíme na to nachystať projektantov oveľa vážnejšie než doteraz," povedal Baxa. U nás totiž ešte stále nie je samozrejmosťou, že budova musí byť energeticky hospodárna.

Podľa Baxu energetický certifikát budov chráni životné prostredie a šetrí peniaze. Má určiť, čo je nutné spraviť na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy. "O niekoľko percent viacej v obstarávacích nákladoch stavby znamená významnú úsporu pri jej prevádzke. Chceme chrániť stavebníka, vlastníka budovy, ak nie je stavebníkom, a užívateľa," uviedol ďalej Baxa. Stavebníka treba podľa neho chrániť pred projektantmi a zhotoviteľmi, vlastníkov alebo developerov zas preto, aby nová budova nemala horšiu triedu ako "béčko".


späť

na začiatoktlačiť