Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Ministerstvo dopravy uvoľnilo eurofondy na modernizáciu ciest 1.triedy

30.03.2012

Bratislava (30. marec 2012) – Prvý podpredseda vlády SR a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ podpísal zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekty eliminácie bezpečnostných rizík na cestách 1.triedy v Trnavskom, Nitrianskom, Košickom a Prešovskom regióne. Prijímateľom pomoci z Operačného programu Doprava je Slovenská správa ciest, ktorá za európske peniaze v minulom roku zvýšila bezpečnosť na prvých sto kilometroch jednotiek v rámci celého Slovenska.

 „Cesty I. triedy boli dlhé roky zanedbávané, hoci je na nich až polovica všetkej dopravy na Slovensku. My sme tento prístup začali v minulom roku meniť a po prvej stovke zmodernizovaných kilometroch pokračujeme projektmi, vďaka ktorým za pomoci európskych peňazí kompletne zmodernizujeme 570 kilometrov ciest 1.triedy a vyše 40 mostov. Obnova ciest navyše prináša aj pracovné príležitosti a celkový rozvoj do regiónov Slovenska“, uviedol minister dopravy J. Figeľ.

Projekt s názvom „Eliminácia bezpečnostných rizík na cestách 1.triedy v Trnavskom a Nitrianskom kraji“ sa začal realizovať už začiatkom februára. Víťazom tendra na obnovu 146,3 kilometrov jednotiek počas štrnástich mesiacov je spoločnosť Alpine Slovakia, spol. s r.o., za vysúťaženú cenu takmer 23,3 mil. eur (bez DPH). Je to o tretinu menej ako predpokladaná hodnota zákazky pred začatím verejného obstarávania, ktorá bola 33,56 mil. eur. Stavebno-technický dozor projektu zabezpečuje spoločnosť INFRAM s. r.o.

Tender na obnovu jednotiek na východnom Slovensku je po stiahnutí námietky jedného z uchádzačov už vyhodnotený, v súčasnosti plynie lehota viazanosti ponúk. „Zmluva s víťazom tendra, ktorý zmodernizuje 190 kilometrov hlavných ciest v prešovskom a košickom regióne môže byť podpísaná v najbližších týždňoch“, uviedol minister J. Figeľ.

Zvýšenie bezpečnosti hlavných cestách má popri výmene povrchu ciest zabezpečiť osadenie nového vodorovného značenia z plastu, osadenie meračov rýchlosti a teplôt ako aj meteostaníc. Súčasťou prác bude aj vybudovanie premenlivého dopravného značenia, cestných gombíkov, dopravných zrkadiel, plašičov zveri a tiež zvislého dopravného značenia podľa najnovších predpisov. Pribudnú zvodidlá, smerové koly a zlepší sa vodný režim ciest.


späť

na začiatoktlačiť