Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Banskej Bystrici v piatok pribudne obchvat

26.07.2012

B r a t i s l a v a (26. júl 2012) – Plynulejšia, rýchlejšia a bezpečnejšia. Taká bude doprava v Banskej Bystrici od piatkového popoludnia.  Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a spoločnosť GRANVIA, a.s., koncesionár prvého  PPP projektu v SR, zajtra slávnostne odovzdajú do užívania posledný úsek projektu rýchlostnej cesty R1-PR1BINA - severný obchvat Banskej Bystrice

Slovensko bude mať od zajtra ďalší moderný úsek v cestnej infraštruktúre, ktorý pomôže zvýšiť investičnú atraktívnosť banskobystrickému regiónu. Banská Bystrica dlhodobo čelila problémom s narastajúcim počtom tranzitujúcich automobilov cez mesto, čo spôsobovalo ranné zápchy.

 „Severný obchvat výrazne zrýchli prepravu, uľahčí tranzit, ale aj dochádzanie za prácou v banskobystrickom regióne. Jeho sprevádzkovanie prinesie pre vodičov zvýšenie komfortu a bezpečnosti,"  skonštatoval  minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Ján Počiatek.

O projekte

Rýchlostná cesta R1 PPP Nitra – Tekovské Nemce a Banská Bystrica – severný obchvat, prvý PPP projekt takého rozsahu v histórii Slovenska, je realizovaná na základe Koncesnej zmluvy uzatvorenej medzi Slovenskou republikou, zastúpenou Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a spoločnosťou GRANVIA, a. s., ako koncesnou spoločnosťou. Jej j akcionármi sú spoločnosti VINCI Concessions a Meridian Infrastructure. V rámci tohto PPP projektu má Koncesionár povinnosť zabezpečiť financovanie, projektovanie, výstavbu a nasledujúcu 30-ročnú prevádzku a údržbu 4 úsekov rýchlostnej cesty R1.

Projekt rýchlostnej cesty R1 (PPP) Nitra -Tekovské Nemce a Banská Bystrica - severný je rozdelený na štyri úseky. Prvé tri úseky Nitra – Selenec, Selenec - Beladice a Beladice – Tekovské boli do predčasného užívania odovzdané 28. októbra 2011. Úsek Banská Bystrica - severný obchvat bude odovzdaný do užívania v stanovenom termíne dňa 27. júla 2012. Štádium projektovania a výstavby R1 PPP rýchlostnej cesty vykonáva spoločnosť Granvia Construction, s.r.o., (člen skupiny Eurovia CS) ako príslušný subdodávateľ spoločnosti GRANVIA, a. s., zatiaľ čo štádium prevádzky a údržby bude vykonávať spoločnosť Granvia Operation, s.r.o., (člen skupiny Vinci Concessions).

Video z otvorenia úseku nájdete tu

 


späť

na začiatoktlačiť