Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko ocenil, že Nitra sa zameriava na striebornú turistiku.

11.09.2012

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava (11. septembra 2012) – Pol roka po vzniku oblastnej organizácie cestovného ruchu sa začína v Nitre črtať stratégia, ktorá môže mestu pomôcť prilákať turistov a zvýšiť tak význam cestovného ruchu v jednom z historicky najvýznamnejších miest Slovenska. „Je úžasné, že Nitra nezabúda ani na seniorov a mesto vytvorilo produkt Strieborná turistika, ktorý je venovaný práve starším obyvateľom. Veľký potenciál má aj v prezentácií svojho historického dedičstva,“ povedal na stretnutí v Nitre štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko.

V budúcom roku to bude totiž presne 1150 rokov, odkedy do tohto mesta bývalého Nitrianskeho kniežatstva prišli Cyril a Metod. Toto výročie bude pre celý región ideálnou príležitosťou na pritiahnutie pozornosti turistov. Túto príležitosť by vedelo z oblasti cestovného ruchu využiť viacero podnikateľov, preto by sa mali  podľa štátneho tajomníka viac zomknúť. „Celému regiónu by prospelo ak by sa vytvorila Krajská organizácia cestovného ruchu, a NOCR by mala viac členov, kde by spolupracovalo viac subjektov,“ hovorí F.Palko. Dnes totiž intenzívne spolupracujú iba členovia NOCR spolu s primátorom Nitry,  Jozefom Dvončom, ktorý sa samozrejme tiež zúčastnil rokovania.

Zaujímavým prístupom je podľa F.Palka nápad zamerať sa aj na striebornú turistiku. Teda špeciálne na ponuku turistických aktivít pre seniorov, ktoré prinášajú duchovný, ako aj športový zážitok. Tie môžu do tohto kraja prilákať nielen Slovákov, ale aj ľudí z okolitých štátov a štátov, kde aktívna chôdza (nordic walking) je súčasťou ich života. Takáto ponuka   má veľký predpoklad pre pozitívny ohlas a úspech. Môže výrazným spôsobom podporiť cestovný ruch a  ekonomiku regiónu.

Ak má región uspieť, musí mať turistom čo ponúknuť a mal by sa od ostatných regiónov produktovo odlišovať. „Štát chce takéto unikátne projekty podnikateľov v cestovnom ruchu podporiť “ upozornil F.Palko s tým, že ľudia v regióny by sa mali začať o takúto pomoc zaujímať. Celkovo totiž štát pre podporu investičných projektov zameraných na modernizáciu, rekonštrukciu zariadení a stredísk cestovného ruchu počíta so sumou až 50 miliónov eur.

Príkladom by mohol byť projekt obnovy a rekonštrukcie starých kasárni na Martinskom vrchu. V rámci príprav na jeho obnovu už dnes existuje 27 návrhov čo všetko by sa v tomto veľkom areáli dalo urobiť. Keďže návrhy sú pomerene rôznorodé, bude treba ich skĺbiť, ale výsledkom môže byť ponuka, ktorá ľudí zaujme.

Veľkým lákadlom regiónu je aj samotná Zubria obora, ktorá je na Slovensku unikátna a poskytuje jednu z mála príležitostí, kde je možné tieto zvieratá pozorovať v ich prirodzenom prostredí. 


späť

na začiatoktlačiť