Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Tranzitná doprava obíde centrum Žiaru už o dva roky

16.10.2012

Žiar nad Hronom (16. októbra 2012) – Dnes sa oficiálne začala výstavba obchvatu Žiaru nad Hronom. Po svojom plánovanom dokončení o dva roky odkloní nová cesta, ktorá je prvým stavaným úsekom rýchlostnej cesty R2 Žiar n/Hronom-Prievidza, z centra mesta tranzitnú dopravu v spojení sever-juh a sever-východ. Denne pritom prejde po súčasnej ceste viac ako 20 tisíc vozidiel. Projekt je realizovaný v rámci Operačného programu Doprava a EÚ nám z neho preplatí až 85 percent oprávnených nákladov.

Základný kameň stavby novej cesty dnes poklopal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek spolu s generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti a zástupcom dodávateľa. Je ním spoločnosť Strabag, ktorá projekt zrealizuje za vysúťaženú cenu 26,16 milióna eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 56 mil. eur.
„Účelom stavby je dobudovať základný ťah rýchlostnej cesty R2 a vytvoriť podmienky na odľahčenie prejazdu cez centrum domácim obyvateľom. Momentálna intenzita dopravy na danom úseku je veľmi vysoká -  viac ako 20 tisíc vozidiel za deň – čo znamená vytváranie dopravných kolízií, nehôd a časté zápchy na ceste prvej triedy. Obyvatelia mesta túto stavbu určite uvítajú a ja verím, že výstavba bude pre nich predstavovať minimálnu záťaž“, uviedol počas poklopania základného kameňa minister dopravy J. Počiatek.
Technické riešenie: Vybuduje sa rýchlostná cesta R2 v dĺžke 5,760 km,  päť mostných objektov, dva vystužené zárubné múry v dĺžke 1,025 km. Dôjde tiež k úprave toku a meliorácií, k preložke plynovodov a vodovodov a preložke sietí.
Mesto Žiar n/Hronom bude na obchvat napojené križovatkou rýchlostnej cesty R2 a cesty I/50 pri obci Lovčica-Trubín. Koniec úseku bude pri Lovči v križovatke na rýchlostnej ceste R1.


späť

na začiatoktlačiť