Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Implementácia projektov OPD sa za posledný polrok zlepšila

26.11.2012

Tatry/Bertotovce 22. novembra (TASR) - Monitorovací výbor Operačného programu doprava (MV OPD) dnes v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách schválil aktualizovaný zoznam projektov pre bratislavský a košický región a prijali revíziu tohto operačného programu.

Zástupcovia ministerstva dopravy ako riadiaceho orgánu OPD hodnotili dynamiku implementácie programu. Predstavitelia Európskej komisie zasa informovali o stave posudzovania žiadostí na veľké infraštruktúrne projekty, ktorých financovanie prevyšuje 50 miliónov eur.

 Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek pre médiá uviedol, že ide o dôležité pravidelné stretnutia so zástupcami Európskej komisie a jej konzultantov z poradného orgánu JASPERS, kde sa preberajú konkrétne projekty.

"Takým dôležitým momentom je, že od apríla sa nám podarilo zvýšiť čerpanie o 194 miliónov eur. Veľmi dobrou správou je, že naša komunikácia s EK a JASPERS sa výrazne zlepšila a za posledný polrok sme sa dostali k problémom, ktoré sa tu dlhodobo neriešili," povedal minister dopravy.

V rámci revízie jednej z prioritných osí sa budú v tomto programovom období eurofondov realizovať alternatívne projekty namiesto pôvodného projektu Filiálka. Ten podľa Počiatka štúdie uskutočniteľnosti neodporúčali realizovať tak, ako bol pôvodne nastavený. "Tieto integrované dopravné systémy pre mesto Bratislava a Košice sú už v procese a tak, ako sme predtým avizovali. A budú veľkým prínosom pre tieto dve mestá v budúcnosti," dodal minister.

Christopher Todd z Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku Európskej komisie konštatoval, že toto stretnutie je veľmi transparentné a plné nových informácií. "Dôležité je, že za posledných šesť mesiacov sa implementácia našich projektov na Slovensku výrazne zlepšila. Padli dôležité rozhodnutia, ktoré tomuto napomáhajú. Jedným z nich je práve zastavenie projektu Filiálka a prevedenie úsilia na iné projekty," povedal Todd pre TASR počas dnešnej návštevy rozostavaného mosta na diaľničnom úseku pri Bertotovciach (okres Prešov).

Podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu sa v období od mája do októbra zvýšilo kontrahovanie v OPD o nové projekty a celkovo je v súčasnosti zazmluvnených viac ako 2,2 miliardy eur, čo je takmer 60 % alokácie OPD.

MV OPD zasadá dvakrát ročne a jeho členmi sú okrem pracovníkov príslušných ministerstiev aj zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy, tretieho sektora a ostatných sociálno-ekonomických partnerov. Na zasadnutiach MV OPD sa zúčastňujú aj zástupcovia EK, experti pre oblasť dopravnej infraštruktúry.


späť

na začiatoktlačiť