Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Nový grafikon priniesol sto nových vlakových spojení denne

10.12.2012

TLAČOVÁ SPRÁVA

Bratislava (10. decembra 2012) – Od nedele 9. decembra platí v osobnej železničnej doprave nový taktový grafikon. Ide o zmenu, ktorá zavádza na koľajnice poriadok. Vlaky budú jazdiť v pravidelných intervaloch, ktoré ľudom uľahčia orientáciu vo vlakovej doprave. Výsledkom presunu vlakov z tratí, kde neboli využívane na tie, kde nimi ľudia reálne jazdia je okrem iného aj sto dodatočných vlakov, ktoré každý deň jazdia na Slovensku.

„Hlavnou výhodou nového taktového grafikonu je fakt, že vlaky budú jazdiť v pravidelných intervaloch. Odchody vlakov budú tak pre cestujúcich lepšie zapamätateľné a pre samosprávy bude jednoduchšie nastaviť nadväzujúcu autobusovú dopravu,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Andrej Holák. Rovnaký systém už niekoľko rokov funguje v Českej republike, Rakúsku alebo Maďarsku, pričom skúsenosti z týchto krajín sú pozitívne a počet prepravených cestujúcich po zavedení taktového grafikonu vzrástol o desať až tridsať percent.  

Vzhľadom na fakt, že nový grafikon musel nastaviť spoluprácu pre približne 510 000 vlakov, ktoré za rok vyrazia na slovenské koľajnice, ministerstvo dopravy spolu so Železničnou spoločnosťou Slovensko veľmi pozorne sleduje nastavenie grafikonu a snaží sa ho kontinuálne vylepšovať. Aj preto je prvá revízia grafikonu naplánovaná už na marec. Ministerstvo zbiera pripomienky občanov ku grafikonu na adrese: grafikon@mindop.sk.

Martin Kóňa

Hovorca Ministerstva dopravy,

výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava

t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť