Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

V Bratislave predstavili desiaty poschodový vlak, nákup nových vlakov pokračuje aj v budúcom roku

13.12.2012

Bratislava (13. decembra 2012) – Slovenskí cestujúci dnes dostali predčasný vianočný darček. V poradí už desiaty nový elektrický poschodový vlak bude premávať na trati Košice- Lipany- Čierna nad Tisou. Obnova prímestských vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko je financovaná s pomocou eurofondov z Operačného programu Doprava. Dodaním celkovo 32 nových vlakov a dvoch rušňov do júna budúceho roku dobré správy pre slovenských cestujúcich nekončia. Z nového projektu bude do roku 2015 s prispením fondov EÚ zakúpených ďalších 29 kusov nových moderných vlakov za 180 miliónov eur.

„Železničná doprava a jej rozvoj patrí k prioritám nášho rezortu. Nie je nič dôležitejšie ako to, aby ľudia mali prácu, a to aj mimo miest a obcí v ktorých žijú. Práve železnice pri doprave do zamestnania zohrávajú pre státisíce ľudí kľúčovú úlohu. Vďaka novým vlakom, ktoré získala Železničná spoločnosť Slovensko v priebehu posledných troch rokov je cesta do práce, za vzdelaním, či oddychom nielen nutnosťou, ale aj príjemným zážitkom“, uviedol počas slávnostného odovzdania desiatej elektrickej poschodovej jednotky a rušňa radu 381 štátny tajomník ministerstva dopravy Andrej Holák.
V nových vlakových súpravách cestujúcich už na prvý pohľad príjemne prekvapí veľkorysý osobný priestor, ako aj priestor na batožinu. Vozne sú vybavené jednotným typom pohodlných mäkkých sedadiel a pre každé dvojsedadlo je k dispozícii zásuvka pre napájanie osobného počítača. V lete cestujúci určite ocenia účinné vetranie a klimatizáciu, v zime zase dobre fungujúce kúrenie. K celkovému pohodliu cestujúcich prispieva aj nízka úroveň vnútorného hluku.
V nových súpravách to majú jednoduchšie aj ľudia so zníženou mobilitou, ktorí sa môžu spoľahnúť na sklápaciu rampu. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali  nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízkopodlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou. Samozrejmosťou vozňov je vlakový „rozhlas“ a informačné LED tabule, ktoré informujú o najbližších cieľových staniciach. Výrobca týchto moderných súprav myslel aj na bezpečnosť cestujúcich. Vo vlaku monitorujú situáciu kamerové systémy. 

Elektrické poschodové jednotky radu 671 jazdia na tratiach od Nového Mesta nad Váhom až po Čiernu nad Tisou. Dieselové motorové jednotky jazdia na tratiach: Humenné – Medzilaborce, Humenné – Prešov, Humenné – Stakčín, Humenné – Košice, Nové Zámky – Nitra – Prievidza.
Vlaky typu push-pull (ťahaný-tlačený) jazdia na tratiach: Kúty – Štúrovo, Nové Zámky – Komárno, Bratislava- Nové Mesto nad Váhom.


späť

na začiatoktlačiť