Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Slovensko prilákalo o 150-tisíc viac turistov

27.12.2012

Bratislava ( 27. Decembra 2012) – Turistov, ktorí chcú spoznávať Slovensko, neustále pribúda. Podľa Štatistického úradu SR za prvé tri štvrtiny tohto roka navštívilo Slovensko takmer tri milióny ľudí. Oproti minulému roku ide o nárast o takmer 150-tisíc turistov.  Tretinu predstavujú zahraniční návštevníci a zvyšuje sa aj záujem Slovákov a domáci cestovný ruch. Pozitívnu štatistiku môžu ešte vylepšiť údaje za posledný kvartál, do ktorého sa premietnu údaje o návštevníkoch zimných horských stredísk.


Slovensko sa čoraz viac dostáva do celosvetového povedomia ako vyhľadávaná turistická destinácia. Oproti minulému roku sa zvýšil počet zahraničných návštevníkov o viac ako 4 %. Najviac návštevníkov k nám prišlo zo susednej Českej republiky, ich počet sa od minulého roka zvýšil o 16 541 osôb. V priemere u nás zostávajú tri dni. Vzrástol aj počet turistov zo severských krajín ako je Estónsko, Dánsko, Nórsko a Island. Záujem o Slovensko prekvapujúco vzrástol aj u turistov z afrických štátov.  Aj preto sa v novembri zástupcovia ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, pod ktoré patrí aj rezort cestovného ruchu, stretli s veľvyslancom Egypta a dohodli sa na účasti egyptskej strany na našom najväčšom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2013, ktorý sa bude konať v polovici januára.


Najnavštevovanejším regiónom na Slovensku je Bratislavský kraj, ktorý zaznamenal nárast návštevníkov o 38 856  v porovnaní s minulým rokom. Z  toho počet zahraničných turistov predstavuje až 27 644. Najväčší nárast zahraničných turistov oproti minulému roku zaznamenal Banskobystrický kraj, o 25 349 návštevníkov viac s priemernou dĺžkou pobytu  3,5 dňa.  Najdlhšie zahraniční turisti  trávia čas v Trnavskom kraji, do ktorého patria Piešťanské kúpele, ktoré sú jedným z najvýznamnejších európskych kúpeľov svojho druhu. Priemerná dĺžka pobytu je 5 dní, počas ktorých turisti využívajú silu prírodných liečivých zdrojov.


Nastávajúci rok 2013 bude z hľadiska cestovného ruchu dôležitým pre Košický kraj. Práve mesto Košice bude  tento rok Európskym hlavným mestom kultúry. Toto podujatie určite priláka množstvo domácich aj zahraničných turistov, ktorí prídu obdivovať historické ako aj prírodné krásy východného Slovenska.
Aby sa  rastúci trend v oblasti turizmu každým rokom zvyšoval, ministerstvo dopravy pripravilo novú Stratégiu rozvoja cestovného ruchu do roku 2020. Na jar tohto roku ju bude schvaľovať vláda SR. „Pri jej tvorbe sme sa zamerali najmä na poskytovanie kvalitnejších služieb, vzdelávanie, podpora infraštruktúry cestového ruchu (cyklotrasy, atraktivity, kultúrne dedičstvo), destinačný manažment, efektívnejšie využívanie zdrojov a zmysluplnejší marketing a propagáciu,“ povedal  štátny tajomník F. Palko. 
Významnou podporou cestovného ruchu sú aj oblastné organizácie cestovného ruchu. V súčasnosti pôsobí na Slovensku 30 oblastných a 2 krajské organizácie cestovného ruchu, ktoré štát podporil v roku 2012 dotáciou vo výške cca. 3,3 milióna eur.


späť

na začiatoktlačiť