Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Niektoré regionálne letiská dokázali aj napriek kríze rásť

31.12.2012

Bratislava (31. decembra 2012) – Aj napriek ekonomickej kríze počty cestujúcich charterovými letmi na regionálnych letiskách v Poprade a na Sliači v letnej sezóne tohto roku vzrástli. Zvýšili sa  o desiatky percent. Zimnú sezónu Letiska Poprad Tatry potiahnu ruskí a ukrajinskí turisti.

Letisko Poprad - Tatry vybavilo v letnej sezóne 2012, ktorá trvala júna do septembra, celkovo  16 706 cestujúcich. Oproti vlaňajšej sezóne tak chartery vzrástli až o 82 %. Podpísal sa pod to väčší počet letov do letných turistických destinácií, ako aj vyššia obsadenosť jednotlivých letov. Cieľom turistov boli Burgas a Antalya, kam lietali so spoločnosťami Travel Service Slovakia a Bulgarian Air Charter.

Počet cestujúcich na letisku Poprad – Tatry by mal medziročne vzrásť aj v zimnej sezóne. Očakáva sa totiž zvýšený záujem ruských a ukrajinských turistov o dovolenku v Tatrách, čo sa premietne aj do počtu charterov. Zimnú sezónu otvoril 28. decembra prílet lietadla z Ukrajiny. Prvá várka zimných turistov z Ruska priletela o deň neskôr. Do konca sezóny je naplánovaných celkovo 24 charterových príletov a odletov, pričom lietadlá by mali prepraviť 2500 cestujúcich.

Úspešnú letnú sezónu (jún až september) zaznamenalo aj Letisko Sliač, kde tiež výrazne narástol počet letov i prepravených cestujúcich. Kým v roku 2011 chartrami letelo 13 712 cestujúcich, v tomto roku 2012 ich bolo až 22 774, čo predstavuje nárast o 66 %. Pod tento úspech sa podpísalo sprevádzkovanie nového odletového terminálu, ako aj obchodná politika letiska. Cestujúcich sa letisko snaží pritiahnuť aj nižšími nákladmi na parkovnom a cenovo zvýhodnenou dopravou na letisko.

Naopak, Letisko Košice tento rok zaznamenalo mierny pokles. Jeho služby využilo o 10,71 % cestujúcich menej. Vlani prepravilo za prvých deväť mesiacov roka charterovými letmi rekordných 102 672 dovolenkárov. Pod tohtoročnú zmenu sa podpísala najmä politická a bezpečnostná situácia v Egypte, Tunisku a Grécku, spolu s nárastom cien preferovaných destinácii ako napríklad Turecko a Bulharsko.  Značný vplyv mala aj znížená kúpyschopnosť obyvateľov východoslovenského regiónu. V budúcom roku chce letisko prilákať ďalších cestujúcich rozšírením charterových letov do Izraela, o čom rokuje.

Hoci Letisko Piešťany v súčasnosti neposkytuje chartre pre cestujúcich, v budúcom roku by ich chcelo rozbehnúť pre rekreantov z Nemecka, Stredného a Blízkeho Východu. Ich cieľom by mali byť piešťanské kúpele, preto rokuje o tejto možnosti s cestovnými kanceláriami a Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany.

Regionálne letisko je aj v Žiline, tam však chartre nelietajú. Letisková spoločnosť Žilina sa zameriava predovšetkým na obchodné lety do regiónov a výcvikové lety.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk
 

 


 


späť

na začiatoktlačiť