Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Českí turisti v našom hľadáčiku

17.01.2013

Bratislava (17. januára 2013) – Prilákať viac českých turistov a udržať ich záujem o dovolenkovanie na Slovensku je jedným z hlavných cieľov slovenských účastníkov českého veľtrhu REGIONTOUR 2013 v Brne. Podporiť turizmus do krajiny, odkiaľ pochádza každý tretí návštevník Slovenska, išiel dnes aj štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR František Palko.

Otváracieho ceremoniálu sa spolu s F. Palkom zúčastnili aj minister pre miestny rozvoj ČR  Kamil Jankovský, hejtman Juhomoravského kraja a predseda AK ČR Michal Hašek, primátor štatutárneho mesta Brno Roman Onderk, kardinál a predseda českej biskupskej konferencie Dominik Duka OP. „Spoločné stánky spolupracujúcich partnerov na oboch stranách hranice sú vynikajúcim miestom na nadväzovanie obchodných kontaktov nielen pre domáce, ale aj zahraničné komerčné subjekty cestovného ruchu,“ povedal štátny tajomník F. Palko. „Záujem odbornej i laickej verejnosti o účasť na veľtrhu sú dôkazom toho, že spolupráca v cestovnom ruchu a predovšetkým regionálna spolupráca získava stále viac na atraktívnosti,“ dodal.

Slovenský cestovný ruch prezentuje na veľtrhu REGIONTOUR 2013 Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) prostredníctvom vlastnom stánku spolu s ďalšími 17 vystavovateľmi z celého Slovenska. Zamerali sa hlavne na to, aby sa Slovensko vrylo do pamäti českej klientely ako atraktívna celoročná destinácia. V stánku môžu okrem iného návštevníci veľtrhu ochutnať aj naše tradičné jedlá a nápoje.

Počas návštevy F. Palko rokoval s českým námestníkom ministerstva pre miestny rozvoj ČR  Michalom Janebom najmä o zavedení národného systému kvality služieb v oblasti cestovného ruchu, ktorý Slovenská republika plánuje zaviesť. Taktiež si vymenili skúsenosti s využívaním satelitného účtu cestovného ruchu, ktorý ako štatistický nástroj charakterizuje postavenie cestovného ruchu z hľadiska podielu HDP, zamestnanosti a ďalších ukazovateľov.

Špeciálny dôraz sa počas tohto ročníka kladie na oblasť náboženského cestovného ruchu, nakoľko rok 2013 je rokom 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Počas svojej návštevy F. Palko hovoril s kardinálom Dominikom Dukom OP aj o možnostiach prepojenia pútnických ciest v Čechách a na Slovensku. „Táto oblasť cestovného ruchu má v sebe veľký potenciál, ktorý chceme spoločnými silami aktívne podporovať,“ zdôraznil štátny tajomník F. Palko.

Českí návštevníci majú pre slovenský turizmus mimoriadny význam. Každoročne ich na Slovensko prídu stovky tisíc, vďaka čomu sú na prvej priečke návštevnosti našej krajiny. V náš prospech hrá najmä blízkosť, mnohí českí občania nás totiž stále pokladajú za domácu destináciu. „Teší nás, že česká klientela zostáva Slovensku verná,“ povedal F. Palko. A podotkol, že Slovensko opakovane navštívilo až 94 percent občanov Českej republiky.
Ďalšími výhodami z pohľadu českých turistov sú ľahká dostupnosť, jazyková blízkosť, ako aj existujúce historické a kultúrne väzby. Najväčší záujem majú Česi o aktívnu dovolenku. Predovšetkým o pobyty na horách v lete aj v zime a relax v termálnych vodách. Pre seniorov sú obzvlášť zaujímavé najmä pobyty v slovenských kúpeľoch. Českých turistov lákajú aj historické pamiatky – hrady, zámky, UNESCO pamiatky a kultúrno-spoločenské podujatia.

Veľtrh cestovného ruchu REGIONTOUR spojený s veľtrhom GO patrí medzi významné veľtrhy cestovného ruchu v strednej Európe. Každý rok sa na ňom zúčastnia stovky vystavovateľov z celého sveta a priláka desaťtisíce návštevníkov. Potrvá od dnes do soboty.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť