Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Európske hlavné mesto kultúry je impulzom pre rozvoj turizmu na východe

21.01.2013

Bratislava (20. januára 2013) – Slávnostným ceremoniálom sa dnes začína rok Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, ktorým je tento rok metropola východu - Košice. Toto významné podujatie môže výrazným spôsobom pomôcť cestovnému ruchu nielen v našom druhom najväčšom meste, do povedomia zahraničných návštevníkov sa dostane celé Slovensko. Počas oficiálneho otvorenia tohto podujatia sa návštevníkom prihovoril aj štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

Cieľom podujatia Európske hlavné mesto kultúry (EHMK), ktoré sa koná už po 28-krát, je poukázať na bohatstvo a rôznorodosť európskych kultúr, na ich spoločné črty a zároveň prispieť k tomu, aby sa európski občania navzájom lepšie poznali. Vďaka projektu Košice – EHMK 2013 sa môže úspešne prezentovať nielen samotné mesto Košice, ale aj celé Slovensko, čo môže prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti cestovného ruchu v medzinárodnom meradle. „Je potešujúce, že Košice ako prvé slovenské mesto získali tento prestížny titul a sme presvedčení, že táto skutočnosť bude veľmi významným impulzom pre rozvoj cestovného ruchu na Slovensku,“ povedal F. Palko.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, prostredníctvom svojej podriadenej organizácie - Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR), podporilo tento významný projekt sumou viac ako 315-tisíc eur, ktorá je určená na propagačno-prezentačné aktivity doma aj v zahraničí. Intenzívna podpora projektu a aktivít EHMK Košice 2013 sa začala už minulý rok počas sprievodných podujatí na letnej olympiáde v Londýne. Značka EHMK Košice 2013 bola v priebehu roka 2012 prezentovaná na najvýznamnejších európskych veľtrhoch cestovného ruchu, napríklad v Berlíne, Budapešti, Frankfurte, Kolíne, ale aj v Helsinkách, Osle a Gdansku. V tomto čase sa práve končí významný veľtrh CMT Stuttgart, ktorého bolo Slovensko v tomto roku partnerskou krajinou. Značka EHMK je na nemeckom trhu, ktorý patrí k naším najdôležitejším zdrojovým trhom, všeobecne známa a obľúbená. Na tomto ročníku bol zaznamenaný mimoriadny záujem Nemcov o Košice, ako o EHMK. Agentúra SACR v období od mája do novembra 2012 finančne a organizačne podporila realizáciu deviatich informačných ciest pre médiá a cestovné kancelárie. Jednou z dôležitých marketingových aktivít je aj podpora rozvoja leteckého spojenia do Košíc.

„Dúfame, že značka EHMK pomôže Košiciam a celému regiónu východného Slovenska pretransformovať sa z priemyselnej oblasti na atraktívnu  turistickú destináciu európskeho významu,“ zdôraznil F. Palko. Do konca roka 2013 je pripravený bohatý a pestrý kultúrny program, rôzne podujatia s dôrazom na európsky rozmer. Zahraničné skúsenosti ukazujú, že návštevnosť regiónu v dôsledku projektu EHMK sa môže zvýšiť až o 30 percent.

Titul Európske hlavné mesto kultúry bol vytvorený, aby prispieval k zbližovaniu európskych národov. EHMK patrí od roku 1985 medzi najrozsiahlejšie a najpopulárnejšie kultúrne podujatia organizované v Európskej únii. Od roku 2009 sú za Európske hlavné mesto kultúry zvolené každý rok dve mestá (jedno z pôvodných krajín EÚ – 15 a jedno z nových členských štátov). Ďalším Európskym hlavným mesto kultúry v roku 2013 je francúzske mesto Marseille.


Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: späť

na začiatoktlačiť