Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Cestovanie v kalamite uľahčia snehové koly

06.02.2013

Bratislava (06. februára 2013) – Lepšiu orientáciu vodičov aj cestárov počas výdatného sneženia umožnia nové snehové koly, ktoré  ministerstvo dopravy plánuje štandardizovať pre celé Slovensko.

„Nové snehové koly zlepšia viditeľnosť trasy a poslúžia ako pomôcka pri zimnej údržbe ciest, čím prispejú k zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Podľa nového metodického usmernenia, ktorú Ministerstvo dopravy výstavby a regionálneho rozvoja pripravuje, budú mať snehové koly kruhový prierez s priemerom minimálne 5 cm a ich dĺžka bude zväčša 2,5 m. V oblastiach  s vysokým spádom snehu bude možné výšku prispôsobiť miestnym podmienkam. Koly budú natreté striedavo čiernou a oranžovou farbou, pričom jednotlivé pruhy budú mať šírku 50 centimetrov.

Na snehových koloch budú od výšky 1,50 m nad povrchom umiestnené reflexné odrazky. V smere jazdy budú vodiči na pravej strane vidieť odrazky červenej farby a na ľavej strane biele. Pripravovaná technická norma zároveň presne určí aj to, v akej vzdialenosti od krajnice sa majú tyče osadzovať. Vodiči aj cestári sa tak budú môcť ľahšie orientovať aj pri zhoršenej viditeľnosti, napríklad počas prudkých snehových búrok, ale aj vtedy, keď zimná služba nestíha ohŕňať sneh a povrch vozovky nie je jasne vidieť.

Cestári zároveň získajú nový nástroj, ktorý im umožní flexibilne reagovať na rýchlo sa meniace podmienky počas údržby v zimných mesiacoch. Na snehové tyče totiž bude možné namontovať univerzálne značenie, ktoré poslúži cestárom na lepšiu orientáciu. Vzniknúť tak môžu napríklad značky, ktoré umožnia označiť prekážku v odhŕňaní snehu.

Ministerstvo dopravy novým usmernením poskytne jednotlivým správcom ciest príležitosť budovať jednotný systém snehových kolov, ktoré budú moderné a ľahko rozpoznateľné obyvateľmi na celom území Slovenska.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť