Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Minister Ján Počiatek naštartuje výstavbu rekordných 310 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest

13.02.2013

Bratislava (13. februára 2012) –  Výstavba diaľnic a rýchlostných ciest dostane v nasledujúcich rokoch obrovský impulz. Do roku 2016 plánuje Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek rozostavať stovky kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Na veľké cestné a železničné infraštruktúrne projekty rezort vynaloží celkovo 8 miliárd eur.

„Našou ambíciou je začať stavať ešte v tomto volebnom období 310 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, pričom dokončíme 133 kilometrov,“ povedal minister Ján Počiatek na tlačovej konferencii v rámci kontrolného dňa predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica na rezorte dopravy. Na konci funkčného obdobia tejto vlády, v roku 2016, budú hotové, alebo minimálne v pokročilom štádiu výstavby všetky úseky diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami, ale aj iné prioritné úseky diaľničnej infraštruktúry. Projekty na ďalších približne 200 kilometrov chce ministerstvo pripraviť do takzvaného zásobníku projektov. Tieto úseky budú pripravené na výstavbu, no ich realizácia bude podmienená zabezpečením dodatočných finančných zdrojov. Rezort tiež plánuje rozostavať alebo opraviť ďalších 1 040 kilometrov ciest I. triedy. Z nich má byť do konca volebného obdobia dokončených 834 kilometrov.

Celkovo má na veľké infraštruktúrne projekty, vrátane železničných, smerovať 8 miliárd eur. „Toto číslo môže byť ešte vyššie, ak sa nám podarí získať dodatočné zdroje financovania, pretože ich môžeme naliať práve do projektov zo zásobníka,“ vysvetlil Ján Počiatek. Predseda vlády na tlačovej konferencii avizoval, že pokiaľ rezort dopravy dostatočne pripraví projekty, bude podporovať presun zdrojov z iných rezortov do dopravy. Ako zdôraznil, práve infraštruktúra je totiž veľkým impulzom pre rozvoj slovenského hospodárstva.

Program rozvoja dopravnej siete ministerstvo dopravy plnohodnotne rozpracuje aj na ďalšie obdobie. „Do konca roku 2015 chceme zazmluvniť všetky prostriedky až do konca programového obdobia 2014 – 2020. Výstavba tak bude môcť plynulo pokračovať aj po mojom odchode z funkcie, čo je podstatný rozdiel v porovnaní s mojím predchodcom,“ zdôraznil Ján Počiatek.


Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť