Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Eurofondy v doprave pomôžu obyvateľom hlavného mesta

25.02.2013

TLAČOVÁ SPRÁVA

Eurofondy v doprave pomôžu obyvateľom hlavného mesta

(Bratislava, 25. februára 2012) – Bratislavčania sa už o necelé tri roky budú tešiť nielen z dlho plánovanej električkovej trate z centra do Petržalky cez starý most, ale aj kvalitnejších električkových a trolejbusových tratí, ako aj nových moderných vozidiel hromadnej dopravy. Umožnia to peniaze z Operačného programu Doprava.

„Som veľmi rád, že Bratislava, ktorá ma obmedzené možnosti na čerpania eurofondov, môže využiť túto jedinečnú šancu na budovanie integrovaného dopravného systému, ktorý môže pozdvihnúť naše hlavné mesto,“ dodal minister J. Počiatek.

Témou pracovného stretnutia J. Počiatka a M. Ftáčnika boli aj ďalšie eurofondové projekty v hlavnom meste. Z prioritnej osi č. 4 Operačného programu Doprava sa po zrušení projektu Filiálka, ktorý na základe výsledkov štúdie uskutočniteľnosti nebol financovateľný z fondov EÚ, v súčasnom programovom období zrealizujú ešte infraštruktúrne projekty. Ide o  rekonštrukciu Starého mosta a výstavbu električkovej trate do Petržalky, modernizáciu električkovej trate (tzv. dúbravskej radiály) a rozšírenie trolejového vedenia.

V najbližších mesiacoch sa preto rozbehnú verejné obstarávania. Súťaž na obstaranie trolejbusov už prebieha, podľa dostupných informácií sa do nej prihlásil len jeden uchádzač. Minister Ján Počiatek s primátorom Milanom Ftáčnikom sa zhodli na tom, že najlepším riešením by bolo tender kvôli vyššej transparentnosti zopakovať. „Je tu časový priestor na to, aby sme súťaž s lepšie nastavenými súťažnými podkladmi zopakovali,“ uviedol minister J. Počiatek s tým, že očakávaným výsledkom novej sútaže je, aby sa prihlásilo viac záujemcov.

Okrem projektu nákupu nových trolejbusov zlepší úroveň cestovania verejnou dopravou v Bratislave aj nákup nových električiek.  Prímestská vlaková doprava do hlavného mesta bude komfortnejšia vďaka ďalšiemu projektu Železničnej spoločnosti Slovensko.  Prvý projekt nových vlakov pre slovenské regióny, vďaka ktorému bude v lete tohto roku na Slovensku premávať  32 nových moderných vlakov, má veľmi pozitívne ohlasy cestujúcej verejnosti. 

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421 918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


späť

na začiatoktlačiť