Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Ján Počiatek rokoval s veľvyslancom USA o cestovnom ruchu, U.S. Steele aj boji proti rakovine

27.02.2013

(Bratislava, 27. februára) – Zrýchlenie výstavby diaľničnej infraštruktúry, budúcnosť košickej fabriky U.S. Steel, ale aj boj proti rakovine prostredníctvom poštových známok boli témami rokovania ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Počiatka s veľvyslancom Spojených Štátov Amerických Theodorom Sedgwickom. Najvyšší predstaviteľ USA na Slovensku vyjadril presvedčenie, že Slovensko má veľký potenciál prilákať turistov spoza Atlantiku.

T. Sedgwick sa na stretnutí živo zaujímal o plány čerpania eurofondov a rozvoja dopravnej infraštruktúry v najbližších rokoch. Minister Ján Počiatek ho informoval o svojom pláne v najbližších štyroch rokoch rozostavať 310 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, pričom v najbližších troch rokoch plánuje verejnosti odovzdať do užívania vyše 130 kilometrov. J. Počiatek tak informoval svojho hosťa o zámere preinvestovať na infraštruktúrne projekty do roku 2016 spolu vyše osem miliárd eur.

Témou diskusie boli aj rokovania, ktoré v súčasnosti vedie vláda SR s predstaviteľmi košickej oceliarne U.S. Steel. Veľvyslanec USA ocenil „pozornosť, ktorú členovia vlády venujú tejto agende“. Z pohľadu ministerstva dopravy je oceliareň významným klientom pre štátneho nákladného dopravcu ZSSK Cargo. „Je v našom záujme, aby americká spoločnosť aj naďalej pôsobila na východe Slovenska, a urobíme pre to všetko, čo je v našich silách,“ potvrdil minister Ján Počiatek.

Jeho excelencia sa zaujímala aj o zámery rezortu dopravy s bratislavským letiskom, ktoré by mohlo byť vstupnou bránou do SR. T. Sedgwick pochválil Slovensko ako krajinu veľmi zaujímavú z pohľadu turizmu, pričom vyzdvihol atraktivitu Bratislavy. „Ak sem ľudia prídu, bude sa im tu veľmi páčiť,“ povedal na rokovaní s ministrom.
Zaujímavou formou spolupráce medzi Slovenskom a USA je vydanie tzv. Breast Cancer Stamp, teda poštovej známky Liečba rakoviny prsníka. S iniciatívou prišla americká strana, ktorá podobnú spoluprácu nadviazala aj s ďalšími krajinami v Európe ako Rakúsko, Írsko či Macedónsko. Cieľom poštovej známky s grafickou úpravou akademického maliara Vladislava Rostoku je propagovať význam boja proti rakovine prsníka. Slovenská pošta túto známku vydá 12. apríla 2013, na Deň narcisov.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421 918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


 


späť

na začiatoktlačiť