Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Situácia na strede a západe Slovenska sa zlepšuje, východ naďalej kritický

15.03.2013

Bratislava (15. marca 2013) – Krízový štáb Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja už zrušil 3. situačný stupeň na ceste I/66, úsek Brezno – Telgárt, ktorá je už čiastočne prejazdná.  Naďalej platí 3. kalamitný stupeň pre všetky cesty v Prešovskom a cesty I. triedy v Košickom kraji, ako aj v okolí Komárna. Neprejazdná ostáva diaľnica D1 pri Poprade, kamióny sú už čiastočne odpratané.

O 14.30 krízový štáb MDVRR odvolal III. situačný stupeň na ceste I/66. Úsek Brezno – Telgárt je už čiastočne prejazdný. Na tomto úseku momentálne platí II. stupeň a pracujeme na sprejazdnení cesty v oboch smeroch. Ďalší úsek na ceste I/66, Šalková – Sásová, je uzatvorený pre padajúce konáre a silný nárazový vietor. Na ceste I/63 Komárno – Báč platí naďalej III. stupeň, hoci úsek je už čiastočne sprejazdnený.
Situácia ostáva vážna na všetkých cestách v Prešovskom všetkých a Košickom kraji, kde naďalej platí 3. stupeň.
Na diaľnici D1 smerom z Popradu do Jánoviec sú odpratané všetky kamióny, pracuje sa aj na odprataní kamiónov v opačnom smere. Úsek je však stále uzavretý, nakoľko je viditeľnosť do jedného metra.

Chceli by sme upozorniť vodičov a cestujúcu verejnosť, aby - ak nemusia -  v postihnutých oblastiach nikam necestovali.
Kalamitná situácia naďalej pretrváva aj na viacerých železničných trasách, hoci situácia sa postupne stabilizuje.

Doterajšie zasadnutia krízového štábu MDVRR:
O 8.30 vyhlásilo MDVRR 3. situačný stupeň na diaľnici D1 v úseku Poprad – Jánovce. Diaľnica je obojsmerne neprejazdná, je tam uviaznutých zhruba 40 kamiónov. Ľuďom z uviaznutých áut poskytujú pomoc a podporu hasiči, záchranné zložky i pracovníci NDS (napríklad rozvážajú čaj). Žiadne deti sa tam v súčasnosti nenachádzajú. Osobné autá sú presmerované na paralelnú cestu I/18. Okrem zasahujúcich hasičov a NDS boli o pomoc požiadané aj firmy disponujúce ťažkou technikou, potrebné mechanizmy ihneď vyrazili na cestu k miestu zásahu.

O 9.45 krízový štáb vyhlásil 3. situačný stupeň na všetkých cestách I. triedy v Prešovskom kraji a v okresoch Trebišov a Rožňava. Okrem toho na ceste I/63 v úseku Komárno – Báč a I/66 v úseku Brezno – Telgárt. Všetky uvedené cesty sú zafúkané a neprejazdné. Tvoria sa tam snehové jazyky a záveje. Okrem toho spôsobujú problémy padajúce stromy. Nasadili sme snehové pluhy a frézy, ako aj všetku dostupnú techniku. Rovnaká situácia je aj na cestách II. a III. triedy v Prešovskom kraji. 

O 12.00 vyhlásilo MDVRR 3. situačný stupeň aj na všetkých cestách I. triedy v Košickom kraji.

3. situačný stupeň  je stav najvyššej pohotovosti, keď sú v dôsledku pretrvávajúcej snehovej kalamity neprejazdné cesty a správca komunikácie nie je schopný udržať zjazdnosť vlastnými kapacitami, ani kapacitami zmluvných partnerov. Na dnešnom zasadnutí krízového štábu sa zúčastnili zástupcovia MDVRR a NDS.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitterspäť

na začiatoktlačiť