Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

J. Počiatek: Na opravu výtlkov na hlavných cestách vyčleníme 15 miliónov eur

19.03.2013

Bratislava (19. marec 2013) – V priebehu najbližších dní poskytne Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR mimoriadnu injekciu 15 miliónov eur na opravu kritických úsekov ciest I. triedy. Po stretnutí s predsedami vyšších územných celkov o stave a budúcnosti ciest na Slovensku o tom informoval minister Ján Počiatek.
„Tohtoročná zima sa výrazne podpísala pod kritický stav slovenských ciest a skomplikoval život vo všetkých krajoch Slovenska. Preto sme v rozpočte ministerstva dopravy vyčlenili 15 miliónov eur, ktoré Slovenská správa ciest v najbližších týždňoch použije na opravy kritických úsekov ciest I. triedy,“ povedal po stretnutí minister dopravy Ján Počiatek.
Predsedovia nitrianskeho, banskobystrického a prešovského kraja Milan Belica, Vladimír Maňka a Peter Chudík spolu s podpredsedom Trnavského samosprávneho kraja Zdenkom Čambalom sa s ministrom zhodli na fakte, že stav ciest je kritický a cesty sú dlhodobo podfinancované. Riešením by mohli opatrenia, ktoré zabránia ťažkotonážnym vozidlám poškodzovať cesty druhej a tretej kategórie. Pri tejto príležitosti informoval J. Počiatek prítomných, že riešenie tohto problému by mal predstaviť v najbližších mesiacoch.
Župani spolu s ministrom dopravy rokovali aj o riešeniach, ako pripraviť samosprávne kraje na možnosť čerpať peniaze na cesty druhej a tretej triedy z fondov EÚ v nasledujúcom programovom období a zároveň ako vyriešiť problém, kedy mestá a obce nevlastnia pozemky pod cestami, o ktoré sa musia starať.

Zdroje, ktoré sa teraz uvoľnia z rozpočtu na nevyhnutnú opravu ciest získa ministerstvo dopravy späť prostredníctvom fondov EÚ. „Slovenská správa ciest si uplatní projekty, ktoré v tomto programovom období financovala zo štátneho rozpočtu ako eurofondové projekty,“ vysvetlil J. Počiatek. Ide napríklad o opravu mostov, ktoré sa robili v rokoch 2007 až 2013.  Po tom, ako sa tieto už realizované projekty preplatia z eurofondov, sa chýbajúcich 15 miliónov vráti do rozpočtu ministerstva dopravy.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter

 

 


späť

na začiatoktlačiť