Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Aj Slováci už majú silnejšie práva, ak cestujú autobusovou dopravou

20.03.2013

Bratislava (11. marca 2013) – Cestujúci, ktorí využívajú medzinárodnú autobusovú dopravu na linkách dlhších ako 250 kilometrov, získavajú od marca viac práv. Dopravcovia sa o nich musia v prípade dlhého meškania patrične postarať. Zlepšia sa aj služby pre cestujúcich so zdravotným postihnutím.

„Cestujúci v autobusoch na medzinárodných linkách budú mať pri meškaní podobné práva ako je tomu pri leteckej či železničnej doprave. Pri chybách spôsobených dopravcom už neostanú bez pomoci,“ povedal Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Ján Počiatek. Dopravcovia sú po novom povinní cestujúcim poskytnúť bezplatné občerstvenie alebo jedlo primerané meškaniu, ak bude spoj s plánovanou dĺžkou cesty viac ako tri hodiny meškať vyše 90 minút. Ak sa cestujúci budú musieť z dôvodu uvedeného meškania ubytovať, zabezpečí im to bezplatne dopravca a poskytne im aj pomoc pri zabezpečení dopravy na miesto ubytovania.
Osobitnú pozornosť musia autobusoví dopravcovia venovať aj potrebám zdravotne postihnutých osôb a osôb so zníženou pohyblivosťou. Už od marca sa dočkajú lepších služieb na staniciach v Bratislave – Mlynské Nivy, Košiciach, Zvolene, Lučenci, Liptovskom Mikuláši a Ružomberku. Ďalšie stanice sa do systému zapoja postupne, hneď, ako dokončia rekonštrukčné práce. Pôjde o Prešov, Žilinu, Rimavskú Sobotu, Trenčín, Trnavu a Nitru.

Tieto stanice sú povinné urobiť opatrenia, aby zdravotne postihnuté osoby a osoby so zníženou pohyblivosťou mohli oznámiť svoj príchod na stanicu a presunúť sa k odbavovaciemu pultu, do čakárne či na nástupište. Rovnako, aby títo ľudia mohli nastúpiť do vozidla, naložiť a vyzdvihnúť si batožinu, vystúpiť z vozidla alebo vziať so sebou asistenčného psa.
 „Podmienky cestovania ľudí so zdravotným postihnutím či zníženou pohyblivosťou sa výrazne zlepšia. Poskytne im to nielen vyšší komfort, ale aj vedomie, že ich potreby sú rovnako dôležité ako potreby iných cestujúcich,“ povedal J. Počiatek.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


 


späť

na začiatoktlačiť