Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Do Poľska povedú lepšie cesty

27.03.2013

Poprad (27. marca 2013) – Intenzívny rozvoj dopravnej infraštruktúry pocítia aj obyvatelia severu Slovenska. Onedlho budú môcť vodiči využívať kvalitné dopravné spojenie s Poľskom, povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek počas bilaterálneho stretnutia so svojim poľským náprotivkom Sławomirom Nowakom na dnešnom výjazdovom rokovaní predstaviteľov slovenskej a poľskej vlády v Poprade.

Najpripravenejším a zároveň aj prioritným prepojením s Poľskom je diaľnica D3 smerom od Žiliny k poľskej hranici. "V najbližších troch rokoch plánujeme rozostavať všetky úseky na tejto diaľnici, momentálne sú vyhlásené súťaže na dva úseky,“ zdôraznil J. Počiatek. Kompletné spojenie by malo byť hotové do konca roku 2019. „Kritický úsek Svrčinovec - Skalité, kde súčasná cesta nie je uspôsobená na kamióny, by mali vodiči využívať už v roku 2016," dodal J. Počiatek.

Výstavba momentálne prebieha aj na poľskej strane. Spojenie s rýchlostnou cestou S69 by malo byť hotové do konca tohto roka. Úsek Żywiec  –  Zwardoň, ktorý je financovaný z eurofondov, bude hotový už koncom tohto roku. Poľský minister dopravy, výstavby a morského hospodárstva Sławomir Nowak preto zdôraznil význam výstavby za slovenskou hranicou a vyjadril potešenie nad dosiahnutým pokrokom.

Ministri zároveň v súvislosti s prípravou na spoločnú slovensko-poľskú kandidatúru na usporiadanie olympijských hier rokovali aj o budovaní ďalších úsekov ciest. Pod drobnohľad sa dostala predovšetkým rýchlostná cesta R3 naprieč Oravou a R4 na východe Slovenska. Obaja sa zhodli, že vzhľadom na terénne podmienky je severo-južný ťah R4 najvhodnejším prepojením Poľska a východu Slovenska. „Pokiaľ bude zabezpečené financovanie, vieme toto spojenie dokončiť do roku 2020," povedal J. Počiatek.

Ministri rokovali aj o zmodernizovaní železničného spojenia miest Žilina a Zwardoň. Zároveň sa dohodli na spoločnom stretnutí správcov železničnej a diaľničnej infraštruktúry kvôli pripraveniu spoločného plánu prác na skvalitnenie cezhraničnej infraštruktúry.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421 918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk
Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


späť

na začiatoktlačiť