Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

J. Počiatek na veľtrhu CONECO: Stavbárom pomôžu štátne zákazky a nová legislatíva

09.04.2013

Bratislava (9. apríla 2013) – Výzvy a riziká v stavebníctve, štátne investície a využívanie eurofondov boli hlavné témy stretnutia lídrov slovenského stavebníctva s ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatka na veľtrhu CONECO 2013. 

„Kríza v slovenskom stavebníctve nie je problémom len samotných firiem, ale aj zhruba 160- tisíc ľudí pracujúcich v tomto sektore,“ povedal J. Počiatek. „Nemôžeme v plnej miere nahradiť prepad súkromného dopytu, ale môžeme kvalitne nastaviť legislatívu a využiť unikátnu príležitosť v podobe eurofondov,“ dodal minister.

Opätovné naštartovanie stavebníctva má podporiť výstavba veľkých infraštruktúrnych projektov, na ktoré bude do roku 2016 vynaložených 8 miliárd eur. Tie by mali dostať oblasť  stavebníctva opäť do čiernych čísiel a významnou mierou prispieť aj k rastu zamestnanosti. Len v prvých troch mesiacoch sa v rezorte dopravy rozbehli súťaže, ktorých hodnota je podľa štátnej expertízy zhruba 1,2 miliardy eur. V tomto okamihu tak prebiehajú tendre na viac ako 85 kilometrov nadradenej cestnej infraštruktúry, ktoré by sa mali začať stavať v priebehu tohto roka.

J. Počiatek pritom zdôraznil, že výsledok majú vo veľkej miere v rukách samotné stavebné firmy. „Proces verejného obstarávania je zneužiteľný a výsledkom špekulácií je nekonečné naťahovanie tendrov,“ povedal. A dodal, že takýto postup brzdí nielen opätovné zotavenie samotného stavebníctva, ale aj rast zamestnanosti. „A už vôbec nevyhovuje občanom, ktorým moderné cesty a železnice chýbajú v ich každodennom živote,“ prízvukoval.
Veľtrh CONECO, ktorý je zameraný na aktuálne témy a perspektívy stavebníctva, sa koná už po 34-krát. Potrvá do soboty 13. apríla. Štvrtok 11. apríla bude partnerský deň Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


späť

na začiatoktlačiť