Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Chodci sú na cestách najzraniteľnejší, napriek tomu podceňujú riziko

06.05.2013

Bratislava (6. máj 2013) - Chodci patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Preto sa na nich zameralo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR v rámci prebiehajúcej informačnej kampane pri príležitosti Svetového týždňa bezpečnosti na cestách pod záštitou OSN, do ktorej sa zapojili aj ďalšie rezorty.
„V praxi sa stretávame s prípadmi, keď chodci nepoznajú pravidlá cestnej premávky a  predstavujú riziko nielen pre seba, ale aj pre ostatných,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR SR)  Viktor Stromček. Problematické sú pritom aj na prvý pohľad jednoduché veci, napríklad ako správne prechádzať cez cestu. Aj pri relatívne nízkej rýchlosti a ideálnych podmienkach vie vodič úplne zastaviť auto až po 20 metroch. Podcenenie situácie sa tak stáva pre mnohých osudným.

Len za minulý rok zaznamenal Policajný zbor 65 usmrtených chodcov, čo je viac ako pätina všetkých ľudí usmrtených na cestách na Slovensku. K úmrtiam často dochádza v dôsledku nepozornosti vodiča, ktorý nesleduje situáciu v cestnej premávke a neprispôsobí svoju rýchlosť. Nezaostávajú ani prípady, keď chodec náhle vbehne do jazdnej dráhy auta a vodič  nemá šancu zabrzdiť. Jedna z najčastejších chýb chodcov je, že nepoužívajú reflexné prvky.

Pri príprave tohtoročnej informačnej kampane sa MDVRR SR spojilo s Prezídiom Policajného zboru SR, Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom školstva SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku. Cieľom je upozorniť chodcov aj vodičov motorových vozidiel na povinnosti, ktoré im vyplývajú zo zákona o cestnej premávke. Počas týždňa bezpečnosti budú príslušníci Policajného zboru zabezpečovať zvýšený dohľad zameraný na chodcov, ktorí sú v centre pozornosti tohtoročného Svetového týždňa bezpečnosti na cestách. MDVRR SR zabezpečuje aj distribúciu rôznych reflexných prvkov a vzdelávacích pomôcok do škôl.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


 


späť

na začiatoktlačiť