Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko: Záujem o súkromné investície do dopravnej infraštruktúry rastie

22.05.2013

Lipsko (22. mája 2013) – Ako pritiahnuť nové zdroje zo súkromnej sféry na financovanie dopravnej infraštruktúry bolo hlavnou témou dnešného okrúhleho stola na summite Medzinárodné dopravné fórum v nemeckom Lipsku. Slovensko na ňom zastupoval štátny tajomník ministerstva dopravy výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

„Je potrebné veľmi zreteľne povedať, že v dnešných časoch sú verejné zdroje na financovanie dopravnej infraštruktúry značne obmedzené. Krajiny dnes musia konsolidovať verejné financie, preto nemožno očakávať radikálne nárasty verejných výdavkov ani v tejto oblasti,“ povedal F. Palko. „Na druhej strane je pravdou, že mnohé krajiny, a týka sa to aj Slovenska, majú značný deficit v budovaní dopravnej infraštruktúry, čo je prekážkou ich regionálneho rozvoja. Je preto legitímne otvoriť tému spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom pri jej financovaní,“ vysvetlil štátny tajomník.

Ako odznelo na podujatí, súčasná situácia na svetových trhoch zvyšuje záujem investorov o účasť na PPP projektoch. „Vďaka väčšej konkurencii tak budú môcť štáty, ktoré sa rozhodnú využiť tento spôsob financovania, pripraviť kvalitné a pre ne výhodné projekty,“ povedal v rámci diskusie F. Palko. Štáty však pri príprave veľkých infraštruktúrnych projektov musia veľmi podrobne zvážiť a identifikovať celú šírku prínosov, ale aj nákladov týchto projektov. „Treba brať do úvahy nielen priame náklady a prínosy, ale aj nepriame a vyvolané dopady týchto projektov, rovnako ako aj ich sociálny a ekonomický rozmer,“ dodal štátny tajomník.

Na základe doterajších výsledkov a skúseností možno povedať, že spolupráca súkromných a verejných firiem formou PPP je efektívna pri optimálnom rozdelení rizík projektu medzi verejného a súkromného partnera a taktiež pri získaní dostatočných zdrojov pre úspešnú realizáciu projektu, ktoré nemusia byť v danom čase k dispozícii v štátnej pokladnici.
V Lipsku sa dnes začína trojdňový summit ministrov dopravy Medzinárodné dopravné fórum. František Palko bol na dnešnom okrúhlom stole jediným zástupcom strednej a východnej Európy. Panelu sa zúčastnil aj generálny tajomník OECD Angel Gurria, minister dopravy a infraštruktúry Kanady Denis Lebel, minister dopravy, cestovného ruchu a športu Írska Alan Kelly a napríklad aj zástupcovia Portugalska, Indie, Ruskej federácie či Nového Zélandu. Panelovú diskusiu viedol šéfredaktor The Economist John Micklethwait.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


 


späť

na začiatoktlačiť