Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Slovensko je za zachovanie súčasného systému licencií, ktorý riadi nákladnú dopravu do Ruska

24.05.2013

Bratislava (24. mája 2013) – Slovensko je za uplatňovanie multilaterálneho systému licencií CEMT (Európska konferencia ministrov dopravy) pre cestnú nákladnú dopravu platných v Rusku tak, ako boli nastavené doteraz. Počas stretnutia ministrov dopravy krajín Medzinárodného dopravného fóra v Lipsku o tom informoval štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

„Pre ďalší vývoj dopravy musí byť ustanovený jasný postup, ktorý umožní využívanie licencií CEMT v plnej miere,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.  Ruská federácia sa rozhodla zmeniť platný systém cestných licencií CEMT, čím vzniká kvalitatívne nová situácia. Tá by bola nevýhodná pre slovenských dopravcov, ktorí vykonávajú prepravy z členských štátov EÚ do Ruska. Slovenskí dopravcovia totiž nemôžu v plnej miere využiť celkový počet licencií CEMT, ktorý majú k dispozícií. „Kľúčovým momentom pre budúcnosť systému licencií CEMT by mala byť kvalita dopravy,“ dodal F. Palko. Slovensko zastáva názor, že po zavedení kvalitatívnych kritérií by sa postupne mali odstrániť všetky obmedzenia v používaní licencií.
Počas druhého rokovacieho dňa mal F. Palko aj bilaterálne rozhovory s ukrajinským ministrom infraštruktúry Volodymyrom Kozakom na základe iniciatívy Ukrajiny. Slovensko má s Ukrajinou v oblasti dopravy dobré vzťahy aj napriek niektorým otvoreným otázkam. Je potrebné aktualizovať bilaterálnu dohodu o železničnej doprave vzhľadom na zmeny, ktoré nastali v SR v oblasti železničného sektora, ako aj na vstup SR do schengenského priestoru. Rovnako doriešiť kontrolu cestujúcich vo vlakoch vystupujúcich z územia Slovenska a vstupujúcich na Ukrajinu, ako aj umožnenie prevozu  priamych  lôžkových vlakov 15/16 Tissa Ruských železníc (RŽD) na linkách Moskva – Bratislava a Moskva – Praha. Obe strany si vymenili informácie o využívaní prepravných povolení na medzinárodnú nákladnú dopravu, pričom bolo konštatované, že potreba slovenských dopravcov z hľadiska počtu prepravných povolení je pokrytá. SR nepožaduje zvýšenie dohodnutých kontingentov prepravných povolení. Ukrajinská strana sa v prípade potreby navýšenia počtu povolení pre ukrajinských dopravcov obráti na slovenskú stranu so svojimi požiadavkami.

V najbližších dňoch sa má v Bratislave uskutočniť zasadnutie medzivládnej slovensko-ukrajinskej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu, počas ktorého budú mať obe krajiny priestor na riešenie otvorených otázok. Od marca tohto roku bolo otvorené letecké spojenie Simferopol – Kyjev – Bratislava. „Slovensko uvíta priame lety aj do ďalších miest, čo môže mať pozitívny dopad na rozvoj cestovneho ruchu ,“ dodal F.Palko. 
V Lipsku sa dnes skončil trojdňový summit ministrov dopravy 54 členských krajín Medzinárodného dopravného fóra. Na rokovaniach sa zúčastnil aj generálny tajomník OECD Angel Gurria, minister dopravy a infraštruktúry Kanady Denis Lebel, minister dopravy, cestovného ruchu a športu Írska Alan Kelly, zástupcovia Portugalska, Indie, Ruskej federácie, Nového Zélandu a ďalších krajín Európy, Ázie a Ameriky.

 

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


späť

na začiatoktlačiť