Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Veľká voda zastavila plavbu po Dunaji

03.06.2013

Bratislava (3. júna 2013) – V najbližších hodinách bude zastavená plavba po Dunaji. V momente, keď hladina Dunaja v Devíne prekročí hranicu 7,5 metra, stáva sa plavba po najväčšej slovenskej rieke nebezpečnou a začína platiť úplný zákaz plavby pre všetky plavidlá.

Predpokladáme, že doprava bude zastavená dnes najneskôr o 18.00. V prípade, ak by hladina rieky stúpala rýchlejšie, bude Štátna plavebná správa reagovať na vzniknutú situáciu a lodnú dopravu zastaví aj skôr,“ povedal hovorca ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa. Zákaz pre všetky plavidlá bude platiť do odvolania.

Vzhľadom na vývoj v Rakúsku a Nemecku sa očkáva, že Dunaj bude ešte stúpať. Od momentu, kedy začne v nemeckom Passau hladina klesať, zvyčajne trvá ešte niekoľlko dní, kým klesne hladina na bezpečnú úroveň aj na Slovensku. Lode, ktoré zákaz plavby zastihne na území Slovenska, budú na obnovenie plavby čakať v bazénoch verejného prístavu v Bratislave a na pristávacích polohách na voľnom toku Dunaja. Tie sú  v čase povodní využívané ako ochranné útulky.

Martin Kóňa

Hovorca Ministerstva dopravy,

výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava

t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť