Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Rezort dopravy vyzval maďarské úrady, aby nepokutovali slovenských dopravcov

01.07.2013

Bratislava (1. júla 2013) – Za technické problémy pri zavádzaní mýtneho systému pre nákladné vozidlá v Maďarsku by nemali platiť slovenskí dopravcovia. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja sa preto obrátilo na svojich maďarských partnerov, aby zohľadnili súčasný stav a nepokutovali slovenských dopravcov, pokiaľ sa neodstránia počiatočné technické problémy.

„Slovenskí dopravcovia by nemali platiť za technické problémy, ktoré nespôsobili, a ktoré im komplikujú ich podnikanie,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktor Stromček. Problémy vznikli počas spustenia systému elektronického výberu mýta na základe prejdenej vzdialenosti HU-GO. Od dnešného dňa takto malo byť pre nákladnú dopravu spoplatnených 6 513 km diaľnic, rýchlostných ciest  a ciest prvej triedy.

Povinnosť úhrady mýta na základe prejdenej vzdialenosti sa vzťahuje na nákladné motorové vozidlá s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony. Sadzba mýta na základe prejdenej vzdialenosti závisí od typu cesty, od kategórie vozidla a od emisnej triedy vozidla. Cestná sieť, na ktorú sa vzťahuje systém HU-GO, prakticky pokryje všetky trate vhodné pre nákladnú dopravu.

 

Martin Kóňa

hovorca Ministerstva dopravy,

výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava

t.č.: + 421  918 825 059

mail: martin.kona@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť