Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko rokoval o zlepšení spolupráce v dopravnej infraštruktúre s Poľskom

03.07.2013

Bratislava (03. júla 2013) – Ako zlepšiť vzájomnú spoluprácu s Poľskou republikou v oblasti dopravnej infraštruktúry bolo hlavnou témou dnešných rokovaní štátneho tajomníka ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Františka Palka s poľským veľvyslancom na Slovensku Tamaszom Chlonom.

„Poľská republika je našim významným partnerom, pokiaľ ide o dopravnú infraštruktúru. Svedčia o tom aj rozbehnuté spoločné infraštruktúrne projekty,“ zdôraznil dnes F. Palko. Témou rokovania bolo hlavne budovanie diaľnice D3, úsek Svrčinovec – Skalité. Ide o projekt, ktorý je pre obe strany významný. V priemyselnom trojuholníku centier Žilina – Ostrava – Katovice dnes žije osem miliónov ľudí.  Dobudovanie tohto úseku má veľký potenciál zlepšiť ich život, ako aj konkurencieschopnosť celého regiónu. „Prehlbovanie našej vzájomnej spolupráce bez zlepšenia dopravného spojenia je veľmi obtiažne,“ skonštatoval poľský veľvyslanec.

Obe strany sa zhodli, že dobrá spolupráca oboch krajín je aj na ostatných projektoch. Ide napríklad o stavbu mosta medzi obcami Mníšek nad Popradom – Piwniczna, ktorý by mal byť dobudovaný v roku 2014, alebo prestavbu hraničného mosta Trstená – Chyžné. „Som veľmi rád, že naša spolupráca už čoskoro prinesie aj prvé hmatateľné výsledky,“ dodal F. Palko.
Spolu s Poľskom je Slovenská republika súčasťou  projektu Via Carpathia. Cieľom je prepojiť sever a juh Európy (Klaipeda – Thessoloniki) čo najkratšou cestou. K tejto iniciatíve sme sa pripojili v roku 2010. Na projekte sa budú podieľať aj Litva, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko.
Veľmi dobrá spolupráca oboch krajín pokračuje aj v oblasti železničnej dopravy. Od roku 2007 pôsobí ZSSK Cargo na trati Žilina – Skalité/Zwardoň – Čemjachovsk a od roku 2008 sa spoločne  podarilo predĺžiť trasu C-E63, ktorá viedla z Bratislavy do Žiliny o úsek Žilina – Čadca – Skalité/Zwardoň – Cziechovice – Dzieczice.
Slovenská republika tiež podporí Poľsko ako kandidáta Rotačnej skupiny Stredná Európa (CERG) do Rady Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO), ktorá je leteckým úradom Spojených národov. Zabezpečuje rozvoj medzinárodnej vzdušnej dopravy smerom k bezpečnosti a systematickému rastu tejto oblasti. Členmi CERG okrem Slovenska a Poľska je Česká republika, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovinsko.  

Spolupráca v cestovnom ruchu prebieha v rámci spolupráce krajín Vyšehrádskej štvorky (V4). Toto stretnutie potvrdilo, že pre rozvoj cestovného ruchu je dôležitá spolupráca rámci regiónu, k čomu sme sa aj zaviazali v marci tohto roku na stretnutí ministrov V4 zodpovedných za cestovný ruch.
Obe strany sa na dnešnom rokovaní dohodli, že sa budú v pravidelných intervaloch informovať na odbornej úrovni o aktuálnej situácii v rozbehnutých infraštruktúrnych projektoch.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk
Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


späť

na začiatoktlačiť