Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Slovenský turizmus dostane šancu na zlatú medailu

08.07.2013

Bratislava (8. júla 2013) – Nielen hokejisti, ale aj slovenskí hotelieri budú bojovať o zlato. Ako kvalitný hotel, reštauráciu či iné turistické zariadenie na Slovensku ste si vybrali, sa dozviete vďaka národnému systému kvality. Ten by mohol rozdeliť slovenské turistické zariadenia na zlaté, strieborné a bronzové, podľa toho, ako kvalitné služby poskytujú. S vytvorením systému kvality ako aj s intenzívnejšou podporou destinačného manažmentu u nás počíta Stratégia rozvoja cestovného ruchu do roku 2020, ktorú dnes predstavil verejnosti štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.

„Naša vízia by sa dala zhrnúť do troch slov. Kvalita, rozvoj a príležitosť,“ povedal F. Palko na dnešnej tlačovej konferencii. Iba kvalitné služby dnes totiž majú šancu uspieť v rastúcej konkurencii krajín z regiónu aj celého sveta. Preto ministerstvo navrhuje podporiť také rozvojové projekty a tie subjekty, ktoré dokážu vytvoriť zaujímavú ponuku pre turistov. „Dnes máme unikátnu príležitosť prilákať k nám turistov a tým nielen pomôcť ekonomike, ale predovšetkým dať prácu ľudom na celom Slovensku,“ zdôraznil F. Palko.
Vzhľadom na fakt, že v cestovnom ruchu pracuje viac ako 100-tisíc ľudí a až 90 percent podnikateľských subjektov v cestovnom ruchu patrí medzi malé a stredné podniky, je potrebné podporovať ich užšiu spoluprácu. Iba tak budú schopné vytvoriť atraktívne turistické zóny, kde sa turistom oplatí stráviť viac dní. Stratégia preto počíta aj s finančným nástrojom, ktorý by mal podporiť tie turistické subjekty, ktoré prilákajú turistov na päť a viac dní.

Veľkú pozornosť stratégia venuje aj podpore marketingu Slovenska v zahraničí. Počítame s vybudovaním značky Slovenska, alebo podporou kľúčových národných a nadnárodných produktov cestovného ruchu, ktoré sa stanú prvým impulzom na pritiahnutie pozornosti.
Záujem zahraničných turistov o Slovensko rastie. V prvých  troch mesiacoch tohto roka Slovensko navštívilo 337 610 zahraničných turistov, čo je o 19,9 percenta viac ako v rovnakom období minulého roka. Rovnako dôležitý je aj fakt, že rastie aj počet nocí, ktoré v slovenských hoteloch strávia Slováci. Medziročne ich počet narástol o 8,8 percenta na 519 239.

Video z tlačovej konferencie nájdete TU


Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy, 
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


späť

na začiatoktlačiť