Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Za prvý mesiac skontrolovali kamery na STK viac ako 102-tisíc áut

05.08.2013

Bratislava (5. augusta 2013) – Celkovo 102 061 technických kontrol bolo zachytených na kamerový systém počas prvého mesiaca povinného fungovania na staniciach technickej a s nimi spojenej emisnej kontroly. Do automatizovaného informačného systému bolo prenesených 897 312 snímok zo vstupných, výstupných a prehľadových kamier.

 „Nový kamerový systém, ktorý pomôže zabrániť podvodom pri emisných aj technických kontrolách, funguje bez problémov. Od jeho spustenia očakávame, že sa zvýši bezpečnosť nielen vodičov, ale aj chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

Prvý mesiac prevádzky kamerového systému priniesol aj pridanú hodnotu, keď bola odhalená nedôsledná práca niektorých kontrolných technikov. Kamery totiž zaznamenajú aj viditeľnú technickú nespôsobilosť vozidla, napr. poškodené osvetlenie vozidla, nesprávnu farbu osvetlenia, poškodené čelné sklo či nesprávne označenie vozidla.

Všetky stanice technickej kontroly a pracoviská emisnej kontroly spojené s STK musia mať od 1. júla povinne nainštalované monitorovacie zariadenie, ktoré tvoria minimálne tri záznamové zariadenia. Tie robia digitálne statické obrazové záznamy (snímky) a digitálny kontinuálny obrazový záznam (videozáznam) priestoru kontrolnej linky STK. Celý systém je napojený na celoslovenský automatizovaný informačný systém technických a emisných kontrol. Okrem toho sú v priestoroch linky nainštalované zariadenia na čítanie čiarového kódu a terminál, ktorý umožní spojenie s centrálnou databázou. Tieto opatrenia majú zamedziť fiktívnym kontrolám. Dnes sa už nemôže stať, že potvrdenie o vykonaní STK dostane vozidlo bez toho, aby prešlo kontrolnou linkou. Všetky priestory, ktoré budú pod dohľadom kamier, sú, samozrejme, náležite označené.

Martin Kóňa

hovorca Ministerstva dopravy,

výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava

t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk


späť

na začiatoktlačiť