Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko: Čierne stavby v osadách musíme riešiť systémovo

14.08.2013

Bratislava (14. augusta 2013) – Riešenie problematiky takzvaných čiernych stavieb  a špecifiká týkajúce sa rómskych osád boli hlavnou témou dnešného stretnutia na pôde Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR, ktoré zvolal štátny tajomník František Palko. Zúčastnil sa ho aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

„Nemôžeme zatvárať oči a tváriť sa, že problém rómskych osád neexistuje. Naopak, musíme problém presne pomenovať, aby sme mohli nájsť konkrétne riešenia,“ povedal po rokovaní štátny tajomník F. Palko. Zároveň inicioval vznik pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať výhradne touto problematikou. „Vítam ústretový prístup ministerstva a som rád, že môžeme spoločne pracovať na riešení tohto problému,“ dodal P. Pollák.

„Dnes sme predstavili konkrétne riešenie problému, ktorý sa desiatky rokov nikto neodvážil ani len otvoriť, nieto ešte riešiť. Základom je zmapovanie súčasnej situácie, teda pasportizácia rómskych osád a zároveň aj jednotlivých pozemkov, na ktorých tieto osady stoja,“ zdôraznil štátny tajomník. „Jedine takto sa môžu vlastníci pozemkov pod osadami dostať k náhrade a zároveň budú môcť obce začleniť tieto územia do svojich územných plánov, na vypracovanie ktorých náš rezort poskytuje dotácie,“ dodal F. Palko. Možnosti, ako vysporiadať pozemky pod osadami, už hľadá splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity v spolupráci s rezortom pôdohospodárstva.

Poriadok v území je však len jedným z pilierov riešenia MDVRR. „Druhým pilierom je ponúknuť perspektívu bývania. Musíme si totiž uvedomiť, že nie všetky čierne stavby sa dajú legalizovať, pretože mnohé nespĺňajú ani základné parametre bývania,“ povedal štátny tajomník. Riešenie treba v tomto prípade hľadať v spolupráci s ďalšími rezortmi. „Podľa mojich informácií spejú rokovania o novom programovom období na roky 2014 – 2020 k tomu, že európske peniaze sa budú dať využívať aj na sociálne bývanie pre marginalizované skupiny,“ vysvetlil F. Palko.

Ministerstvo predstavilo znenie úplne nového stavebného zákona, ktorý má takmer po 40 rokoch nastoliť poriadok v územnom plánovaní a definitívne vyriešiť problém stavieb postavených bez príslušných povolení, na verejnú diskusiu v júli 2013. Jedným z výsledkov tohto ústretového kroku bolo dnešné stretnutie k špecifikám týkajúcich sa výstavby v rómskych osadách. Rokovanie zvolal F. Palko a zúčastnil sa na ňom splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák, zástupcovia Združenia miest a obcí SR, ministerstva vnútra, ministerstva zahraničných vecí i zástupkyňa Stálej misie SR pri medzinárodných organizáciách vo Viedni. Praktické návody, ako riešiť túto problematiku v každodennom živote, prezentovala starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová.

Záznam z tlačovej konferencie nájdete TU 

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421  918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

 


späť

na začiatoktlačiť