Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Lepšie spojenie s Ukrajinou zabezpečia nové medzivládne dohody

02.09.2013

Bratislava (2. septembra 2013) – Zefektívnenie nákladnej železničnej dopravy na slovensko-ukrajinskej hranici, problematiku elektronických nákladných listov alebo licencií pre cestných prepravcov dnes prebral štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko s námestníkom ministra infraštruktúry Ukrajiny Vladimirom Kornienkom.

 „Práve zjednodušovanie administratívy pri medzinárodnom obchode alebo pri pohybe osôb je jedným z krokov, ktorým chceme podporiť ekonomiku, a zároveň aj zvýšiť zamestnanosť na Slovensku,“ povedal na spoločnom rokovaní F. Palko. Dôležitým krokom bude podpísanie Dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou, ktorej súčasťou je aj Rozsiahla a hlboká dohoda o voľnom obchode (DCFTA). „Slovensko je následne pripravené urobiť všetky kroky, ktoré maximálne zjednodušia vzájomnú dopravu,“ zdôraznil F. Palko.

Okrem už spomenutých otázok v nákladnej železničnej doprave a licenciách pre cestnú dopravu sa prítomní zaoberali aj možnosťami zintenzívniť intermodálnu prepravu. Diskusie prebiehali hlavne o spôsoboch, ako zrýchliť prechod kontajnerových prepráv cez hraničný priechod Čierna nad Tisou – Čop a opačne.
Zlepšenie dopravného spojenia sa spravidla prejaví aj na zintenzívnení turistického ruchu. Nedávno otvorené letecké spojenie Bratislavy a Kyjeva sa už prejavilo napríklad na  zvýšenom počte ukrajinských turistov na Slovensku.  V prvom štvrťroku roku 2013 si našlo cestu na Slovensko 24 719 návštevníkov z Ukrajiny, čo je oproti minulému roku za rovnaké obdobie takmer dvojnásobný nárast. Výsledkom zintenzívnenia turistického ruchu medzi Slovenskom a Ukrajinou je aj dnešné osobné pozvanie F. Palka na medzinárodné turistické fórum v Kyjeve od V. Kornienka.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t.č.: + 421 918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk

Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť