Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Aj na Slovensku si pripomíname svetový deň cestovného ruchu

27.09.2013

Bratislava (27. septembra 2013) – Celý svet dnes oslavuje svetový deň cestovného ruchu. Tohtoročné oslavy zastihli slovenský turistický ruch v špičkovej forme. Rastie počet domácich a zahraničných turistov, rovnako ako aj devízové príjmy z turizmu. Celkovo na Slovensku v prvom polroku tohto roka dovolenkovalo takmer 1,9 milióna hostí. Naplno sa tak prejavujú kroky na podporu turistického ruchu, ktoré podniká ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. 

„Uvedomujeme si turistický potenciál Slovenska a robíme kroky k tomu, aby sme cestovný ruch podporovali v maximálnej možnej miere. Som veľmi rád, že výsledky našej práce sa už prejavujú,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.
Záujem zahraničných i domácich turistov o Slovensko rastie. V prvom polroku 2013 k nám zavítalo 771 262 zahraničných hostí. Oproti predchádzajúcemu roku k nám prišlo o 107 120 zahraničných turistov viac, čo znamená medziročný nárast o 16,1 percenta. Štatistiky tak potvrdili rastúci záujem o Slovensko, ktorý sme zaznamenali už v prvom kvartáli a zároveň sa potvrdila správnosť podpory cestovného ruchu zameraného na destinačný manažment.

Pozitívnou správou je aj fakt, že rast zaznamenáva aj domáci cestovný ruch. „Slováci začali znovu objavovať čaro vlastnej krajiny. Ak by sme prerátali počet domácich turistov na celkový počet obyvateľov, zistíme, že pre dovolenku na Slovensku sa rozhodol takmer každý piaty Slovák,“ dodal J. Počiatek. Medziročne vzrástol počet prenocovaní Slovákov v domácich zariadeniach cestovného ruku o 7,5 percenta a za prvých šesť mesiacov tohto roka dovolenkovalo doma 1 121 543 občanov Slovenska.
Celosvetovo boli v roku 2012 príjmy z cestovného ruchu 1,3 bilióna amerických dolárov, čo predstavuje v priemere 3,5 mld. USD denne. Cestovný ruch, vrátane osobnej dopravy, predstavuje 30 percent svetového exportu služieb a šesť percent svetového exportu tovarov a služieb. Tohtoročný deň cestovného ruchu sa nesie v duchu „Cestovný ruch a voda: ochrana našej spoločnej budúcnosti.“ Korešponduje tak s Medzinárodným rokom spolupráce v oblasti vody, vyhláseným valným zhromaždením OSN.

Martin Kóňa
Hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
t. č.: + 421 918 825 059
mail: martin.kona@mindop.sk
Prajete si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte dopravy? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter


späť

na začiatoktlačiť