Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Energetické certifikáty sú kľúčom k úsporám v stovkách eur

14.10.2013

Bratislava (14. októbra 2013) – Priemerne veľký rodinný dom s najnižšou energetickou náročnosťou môže svojmu majiteľovi ušetriť až 800 eur ročne. Napriek tomu kupujúci informáciu o energetickej náročnosti kupovanej nehnuteľnosti často nevedia. Predávajúci ju pritom musí povinne uvádzať v inzeráte, inak mu hrozia pokuty.

„Zvažovať energetickú triedu pri kúpe spotrebičov je už dnes bežné. Takmer každý vie, že chladnička alebo práčka v najvyššej triede môže ušetriť desiatky eur ročne za elektrickú energiu. Našou snahou je, aby ľudia vnímali aj dôležitosť energetických nárokov svojich domov a bytov, pretože tie sa na ich výdavkoch podpisujú ešte výraznejšie,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko.
Priemerná domácnosť na Slovensku spotrebuje približne 60 percent energií na vykurovanie. „Zamedzenie únikom tepla býva kľúčové pri znižovaní energetickej náročnosti,“ zdôraznil F. Palko. Pri starších objektoch totiž môžu straty tepla cez strechu dosiahnuť 10 percent,  cez steny sa môže stratiť 32 percent a cez okná 16 percent tepla. Nemenej významné je aj nesprávne vetranie, ktorým môže uniknúť 35 percent tepla.
Nesprávne riešený dom z hľadiska energetickej náročnosti tak môže byť pre budúceho majiteľa mačkou vo vreci. Napríklad rodinný dom v energetickej triede „C“ s celkovou podlahovou plochou 150 m² potrebuje na svoju prevádzku približne 24 750 kWh ročne, v triede „B“ je to do 16 500 kWh a ak by bol zaradený do najvyššej „A“ triedy, celková potreba by sa pohybovala na úrovni do 8 100 kWh za rok.

„Podľa aktuálnej ceny zemného plynu pre domácnosti z toho vyplýva, že rovnaký dom v triede „A“ v porovnaní s domom v triede „C“ ušetrí svojmu majiteľovi ročne 800 eur na energii za vykurovanie a prípravu teplej vody,“ uviedol Ing. Peter Mihálka z Ústavu stavebníctva a architektúry SAV.
Pre budúcich majiteľov je preto výhodné orientovať sa pri kúpe nehnuteľnosti podľa triedy energetického certifikátu. Tá mu ukáže, koľko energie, a v konečnom dôsledku peňazí, bude nutné investovať do zabezpečenia tepelnej pohody v domácnosti. A to môže byť kľúčovým faktorom pre výber nehnuteľnosti pri dnes sa stále zvyšujúcich cenách za energie.
„Dnes napríklad stavebníkovi nový dom bez energetického certifikátu ani neskolaudujú. Majiteľ je pritom povinný pri predaji domu sa certifikátom preukázať, v opačnom prípade mu hrozí pokuta až do výšky 2-tisíc eur. O tejto povinnosti však často nevedia predávajúci ani kupujúci, dokonca niekedy ani realitné kancelárie,“ dodáva F. Palko.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421  918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk

Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť