Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

J. Počiatek: Refinancovaním PPP ušetríme minimálne 130 miliónov

23.10.2013

Bratislava (23. október 2013) – Upraveným financovaním prvého slovenského PPP projektu, rýchlostnej cesty R1 Pribina, ušetrí Slovensko desiatky miliónov eur. Model refinancovania, ktorý dnes vláde predložil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek, počíta s nahradením doterajších úverov výhodnejším modelom projektových dlhopisov. To štátu umožní ušetriť ročne milióny eur.

„Presnú sumu bude možné oznámiť až po finančnom uzatvorení celého projektu, ale predbežne počítame, že týmito krokmi sa ušetrí minimálne 130 miliónov eur,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja J. Počiatek. Podľa predpokladov rezortu dopravy sa podarí celú operáciu uzavrieť do konca novembra tohto roku. „Ak sa nám to podarí, tak to bude vynikajúce vysvedčenie nielen pre tento projekt, ale aj pre Slovensko, pretože sa tým potvrdí aj kredibilita a dôvera, ktorú má Slovensko v očiach medzinárodných investorov,“ dodal J. Počiatek.

Navrhnutý model financovania bol vypracovaný v spolupráci s koncesionárom Granvia a dvomi renomovanými svetovými finančnými inštitúciami – Deutsche Bank a HSBC. Navrhnutý model financovania využíva priaznivú situáciu na finančných trhoch a počíta s kompletným nahradením pôvodného úveru novými zdrojmi, ktoré sa získajú emisiou projektových dlhopisov s 26-ročnou splatnosťou. O ich kúpu je podľa predbežného testovania Deutsche Bank na trhu záujem. Rating týchto dlhopisov je renomovanou ratingovou agentúrou Standard & Poor´s odhadnutý na úrovni BBB+. Takéto pozitívne ratingové hodnotenie znamená, že by sa dlhopisy mali predávať za výhodnejších podmienok.

Rýchlostná cesta R1 Pribina je doteraz jediný slovenský cestný PPP projekt financovaný aj postavený súkromnou spoločnosťou. Ide o vyše 50-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami a severný obchvat Banskej Bystrice.

Martin Kóňa                                                                                         
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR
Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421  918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť