Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Za chýbajúci certifikát hrozí vysoká pokuta, onedlho sa bude týkať aj vlastníkov bytov

29.10.2013

Bratislava (29. októbra 2013) – Ten, kto predáva alebo prenajíma svoju nehnuteľnosť, musí mať energetický certifikát. Inak mu hrozí pokuta až do výšky 2-tisíc eur. Pokutu pritom môžu dostať aj právnické osoby, ktorých budovy certifikát majú, no energetický štítok nezverejnia na viditeľnom mieste.

„Energetické certifikáty sú povinnosťou, na ktorú mnohí zabúdajú. Ešte stále môžeme nájsť pomerne veľa inzerátov, z ktorých sa kupujúci nemá šancu dozvedieť údaje o energetickej náročnosti. Pritom ide o najspoľahlivejší spôsob, ako získať informácie o tom, aké opatrenia je potrebné urobiť, aby sa zlepšila energetická hospodárnosť našej budovy,“ zdôraznil Frantíšek Palko, štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Certifikáty sú povinné nielen pri predaji alebo prenájme administratívnych či verejných budov, ale aj pri rodinných domoch. Rovnako ho musia mať aj budovy, ktoré prešli významnou obnovou, akou je napríklad zatepľovanie či výmena všetkých okien a vonkajších dverí. Už od roku 2008 pritom nie je možné bez certifikátov skolaudovať novo postavené budovy.
„Ak už verejné budovy a vybrané budovy vo vlastníctve právnických osôb energetický certifikát majú, musia povinne zverejniť energetický štítok na viditeľnom mieste. Ak sa tak nestane, môžu vlastníci tiež dostať pokutu,“ upozorňuje F. Palko. Táto povinnosť sa týka budov vo vlastníctve štátu a budov, kde sídli právnická osoba poskytujúca služby veľkému počtu ľudí. Ide napríklad o nákupné centrá či veľké administratívne budovy.

Už onedlho sa pritom podmienky pre uvádzanie certifikátov ešte sprísnia. „Zhruba o 2 roky budú musieť certifikáty uvádzať aj majitelia bytov, ktorí ich budú chcieť predať alebo prenajať. Táto povinnosť bude platiť po roku 2015,“ dodáva F. Palko.
Ani po roku 2015 nemusia mať certifikáty pri predaji a prenájme historické budovy a individuálne rekreačné nehnuteľnosti. V druhom prípade sa výnimka týka len tých chát, ktoré ich vlastníci využívajú na oddych menej ako štyri mesiace v roku. „V prípade celoročného využívania musia mať tieto nehnuteľnosti certifikát už dnes. Rovnaká povinnosť platí aj pre rekreačné zariadenia hotelového typu,“ dodáva štátny tajomník.

Certifikát môže vystaviť odborník, ktorý má príslušné vzdelanie, aspoň tri roky odbornej praxe a absolvuje školenie Slovenskej komory stavebných inžinierov. Ich zoznam je možné nájsť na stránke www.byvajusporne.sk. Od začiatku roka do dnešného dňa bolo  vydaných takmer 11-tisíc energetických certifikátov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421  918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť