Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

J. Počiatek: Refinancovaním PPP ušetríme 144 miliónov eur

03.12.2013

Bratislava (3. decembra 2013) – Novým financovaním prvého slovenského PPP projektu, rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou, štát ušetrí až 144 miliónov eur. Výsledok je tak ešte o 15 miliónov lepší, ako naznačovali odhady tesne pred emitovaním dlhopisov.

„V praxi to znamená, že každý rok počas nasledujúcich 28 rokov štát ušetrí viac ako 5 miliónov eur ročne, ktoré vďaka tejto operácii môžeme použiť na iné účely,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Ako zároveň minister zdôraznil, ide o veľký úspech nielen z finančného, ale aj z hľadiska prestíže. „Sme prvou krajinou Európskej únie, ktorej sa podarilo refinancovať infraštruktúrny projekt takéhoto rozsahu cez projektové dlhopisy, čo jasne hovorí o tom, že máme dôveru investorov,“ dodal J. Počiatek.

To okrem iného potvrdzuje aj fakt, že dopyt investorov po týchto dlhopisoch prevýšil ich ponuku o takmer desať percent. Navrhnutý model financovania cez projektové dlhopisy bol vypracovaný v spolupráci s koncesionárom Granvia a dvomi renomovanými svetovými finančnými inštitúciami – Deutsche Bank a HSBC. Na refinancovanie bola využitá priaznivá situácia na finančných trhoch, vďaka čomu sa podarilo kompletne nahradiť pôvodné úvery novými zdrojmi, ktoré sa získali emisiou projektových dlhopisov s 26-ročnou splatnosťou.
Rýchlostná cesta R1 Pribina je doteraz jediný slovenský cestný PPP projekt financovaný aj postavený súkromnou spoločnosťou. Ide o vyše 50-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami a severný obchvat Banskej Bystrice.


Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť