Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Obchvat Bratislavy D4 a rýchlostná cesta R7 sa môžu začať stavať už na budúci rok

21.01.2014

Čilistov (21. januára 2014) – Ďalší PPP projekt na Slovensku, ktorým bude výstavba diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, naberá reálne kontúry. Do konca roku 2014 by mal mať rezort dopravy v rukách právoplatné územné rozhodnutia na všetky úseky D4  a R7 určené na vástavbu preostredníctvom PPP, so samotnou výstavbou by sa mohlo začať už na budúci rok. Po dnešnom stretnutí so starostami obcí, cez ktoré bude prechádzať rýchlostná cesta R7, to povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

„Stojíme na začiatku reálneho plánu celého PPP projektu. Dnes sme spustili súťaž na výber právneho a finančného poradcu, ktorý pomôže vybrať koncesionára na celé dielo. Som optimista, že sa nám ho v roku 2015 podarí obstarať. Potom sa koncom toho istého roka môže začať aj so stavebnými prácami na tomto diele,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja J. Počiatek.

Ako dodal, projekt realizácie diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 je prioritou rezortu, pretože rieši dopravnú situáciu v Bratislave komplexne. „Oba projekty bezprostredne spolu súvisia a aj z dopravného hľadiska je dôležité, aby fungovali spoločne. Bolo by veľmi komplikované trieštiť ich na dva samostatné,“ povedal J. Počiatek. Starostovia dotknutých miest a obcí vyjadrili po stretnutí s ministrom spokojnosť a zároveň prisľúbili pomoc a súčinnosť pri jeho realizácii. Obe strany sa zároveň dohodli na ďalších podobných stretnutiach, aby sa vzájomne informovali  o krokoch a postupoch pri výstavbe R7 a D4.

Výstavba D4 a R7 sa vzhľadom na obmedzenosť využitia eurofondov v Bratislavskom kraji a prostriedkov štátneho rozpočtu bude realizovať formou verejno-súkromného partnerstva, tzv. PPP projektu. Čo sa týka technických krokov, pre úseky R7 Bratislava Ketelec – Dunajská Lužná a R7 Dunajská Lužná – Holice už bola vypracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie a aj štátna expertíza, pričom v prípade úseku Dunajská Lužná – Holice už územné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. Rovnako sa pripravuje projektová dokumentácia na vydanie stavebného povolenia a majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.

 


späť

na začiatoktlačiť