Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

F. Palko: Prilákajme viac turistov do strednej Európy

05.02.2014

Budapešť (5. februára 2014) – Prilákať viac turistov za nižšie náklady. Taký je cieľ spoločnej prezentácie krajín Vyšehradskej štvorky, ku ktorému prispeje aj nový Protokol o spolupráci v oblasti cestovného ruchu medzi ministerstvami zodpovednými za cestovný ruch v krajinách V4. Dnes ho v Maďarsku podpísal štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR  František Palko.

Spoločnou prezentáciou sme silnejší a vieme sa lepšie presadiť. Aj to môže otvoriť brány našich krajín a prilákať viac turistov za nesporne nižšie náklady,“ povedal F. Palko po podpise protokolu. Ako dodal, potenciál vidí najmä v pestrosti ponuky jednotlivých štátov, ktorých prezentácia pod jednou značkou sa môže turistom zdať lukratívnejšia. „Toto zviditeľnenie sa prirodzene spája aj s viacerými ekonomickými výhodami. Môžeme tak zvýšiť záujem neeurópskych turistov o región strednej Európy,“ dodal.

Podpísaním protokolu potvrdili zástupcovia všetkých zúčastnených krajín spoločný cieľ, ktorým je spoločná marketingová prezentácia na vzdialených trhoch. V tomto roku sa budú krajiny zameriavať najmä na propagáciu v siedmich destináciách - USA, Japonsko, Brazília, India, Čína, Taiwan a ázijská časť Ruska. „Geografická blízkosť štátov V4 je veľkým lákadlom najmä pre turistov z krajín mimo Európy. Pre nich totiž nie je cieľom návštevy len konkrétna destinácia, ale celý región strednej Európy respektíve jeho časti,“ zdôraznil F. Palko. Ak turisti zavítajú do oblasti strednej Európy, nezdržia sa len v jednej krajine, ale využívajú možnosť spoznať aj okolité krajiny.

Februárové stretnutie zástupcov krajín V4 sa nesie aj v znamení príprav Slovenska na nadchádzajúce obdobie, keď prevezme pomyselné žezlo predsedníctva V4 od Maďarska. Oficiálne sa tak stane v júli tohto roka. Pri príležitosti blížiaceho sa slovenského predsedníctva pozval F. Palko všetkých prítomných zástupcov krajín V4 aj na medzinárodnú konferenciu o cestovnom ruchu, ktorá sa bude konať v Bratislave v októbri tohto roku za účasti vrcholných predstaviteľov Európskej komisie a Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO). Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko rozvíjajú svoju spoluprácu úspešne už od roku 2003.

Martin Kóňa

hovorca Ministerstva dopravy,

výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava

tel. číslo: + 421  918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk

Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť