Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Zazmluvnenie eurofondov na dopravu sa blíži k 100 percentám

28.02.2014

Bratislava (28. februára 2014) – Žilinský úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka má týždeň po poklepaní základného kameňa zabezpečené financovanie  z eurofondov.  Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek podpisom zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uvoľnil  čerpanie 159 miliónov eur z Operačného programu Doprava (OPD) na tento úsek. Z operačného programu je tak zazmluvnených už vyše 98 percent

Okrem diaľničného projektu bolo v 9. kalendárnom týždni z OPD zazmluvnených aj  takmer 20 miliónov eur na projekt rekonštrukcie cesty I/73 Šarišský Štiavnik – Hunkovce a 13,4 milióna eur na rekonštrukciu električkovej trate v bratislavskej Dúbravke.
„Zazmluvnenie peňazí z európskych fondov pre dopravu je dnes na úrovni viac ako 98 percent. Keď som pred necelými dvoma rokmi prišiel na ministerstvo dopravy, zazmluvnenie bolo vo výške 54 percent. Je to výsledok veľmi tvrdej práce ministerstva, ako aj prijímateľov pomoci z OPD,“ povedal minister J. Počiatek. Ako dodal, „teraz máme pred sebou veľkú výzvu, a to vyčerpať do posledného centa všetky peniaze, ktoré nám Brusel do roku 2015 ponúka“.

V roku 2014 sa zároveň začína nový finančný rámec eurofondov. V oblasti dopravy ich bude pokrývať Operačný program Integrovaná infraštruktúra, v ktorom budú okrem železničných a cestných projektov aj projekty na budovanie vodnej infraštruktúry a tiež infraštruktúry širokopásmového internetu. Návrh nového operačného programu vrátane zoznamu prioritných projektov zašle ministerstvo dopravy do Bruselu najneskôr v máji. Následne ho bude posudzovať a schvaľovať Európska komisia. Rozhodnutie o schválení operačného programu prijme EK do šiestich mesiacov od jeho oficiálneho predloženia.

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť