Aktuality mailom
Ak máte záujem pravidelne dostávať aktuality z ministerstva na Vašu mailovú adresu, registrujte sa prosím.

Aktuality

Diaľnica na východ je zase o niečo bližšie

21.03.2014

Levoča (21. marca 2014) – Dnes sa podarilo preraziť tunelovú rúru v tuneli Šibenik na diaľničnom úseku D1 Jánovce – Jablonov, II. úsek. Aj vďaka tomuto míľniku je východ Slovenska znovu o čosi bližšie k dobudovaniu diaľničného spojenia so stredným a západným Slovenskom. Po dobudovaní oboch úsekov medzi Jánovcami a Jablonovom sa skráti čas, ktorý dnes vodiči musia na tejto trase absolvovať, o vyše tri štvrtiny. Už v lete budúceho roku tak túto trasu absolvujete za menej ako 9 minút.

„Ľudia na východe dlhé roky volajú po tom, aby sa aj k nim dostavali rýchle a kvalitné cesty. Som rád, že dnes už nielen symbolicky, ale aj v skutočnosti je vidno svetlo na konci tunela,“ povedal na slávnostnom prerazení tunela štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko.
Takmer 600 metrov dlhým tunelom Šibenik bude prechádzať diaľnica D1 juhovýchodne od mesta Levoča. Tunel je navrhnutý ako diaľničný dvojrúrový tunel s maximálnou rýchlosťou 100 km/h. Ako prvý tunel na Slovensku bude vybavený zariadením na rozpoznanie ADR kódu na vozidlách prepravujúcich nebezpečný náklad.

„Všetky technologické novinky na cestách sú, samozrejme, dôležité, ale hlavným prínosom tejto diaľnice je a v najbližších rokoch aj určite bude  rozvoj regiónu, ktorý potrebuje nové pracovné miesta, jednoduchší prístup turistom do regiónu či zefektívniť cestu za prácou,“ doplnil F. Palko.  Podľa predpokladov bude tento tunel využívať približne 11-tisíc vozidiel za 24 hodín, pričom celá pätina z nich by mali byť nákladné vozidlá. To okrem iného, samozrejme, zlepší aj život ľudí v regióne, ktorí budú oslobodení od tranzitnej dopravy.

 

Martin Kóňa
hovorca Ministerstva dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

Námestie slobody 6, 810 05 Bratislava
tel. číslo: + 421 918 825 059
e-mail: martin.kona@mindop.sk
Želáte si byť informovaní o aktuálnom dianí v rezorte? Sledujte nás na sociálnych sieťach Facebook a Twitter.


späť

na začiatoktlačiť